Леся Зeліско

автор статті

Історії життєвого шляху митців часто заплутані, драматичні, із несподіваними поворотами, це сюжети, які не потрібно придумувати, їх створює саме життя.

 І щоб спробувати зрозуміти творчих людей, пропонуємо підбірку кінострічок про них. Хвилюючі, красиві, бентежні, трагічні і неоднозначні – ці фільми змусять вас відчувати.

Гайда дивитися разом!

Французький фільм “Дикун” (2017 р.) режисера Едуарда Делюка оповідає історію життя відомого художника Поля Гогена. Його роль зіграв харизматичний Венсан Кассель. Фільм розкриває таїтянський період творчості Гогена, його художні пошуки, відкриття, кохання.

Кінострічка цікаво відзнята, у ній мало діалогів і багато красивої природи. Люди у ній теж переважно мовчать, адже почуття можна передати і поглядом. Гоген у ній пристрасний художник, якого не розуміють і не хочуть розуміти. Гоген у ній – справжній митець, який відкидає все і творить, він ризикує, не думає про наслідки, він емоційний, натхненний і чуттєвий. А також Гоген просто людина, що прагне людського тепла та підтримки. Друг називає його дикуном, не тому, що він поїхав до Полінезії, а тому, що він такий по своїй суті, та не боїться визнати цього і прийняти.

Фільм не відкриє вам таємниць буття, не розкаже все-все про Поля Гогена, але доведе, що є речі, варті всього – страждань, труднощів, хвороби. І для Гогена це було малярство.

А для вас що?

Поки ви думаєте, гляньте – тут картини Гогена таїтянського періоду, вони згадуються у фільмі.

Наступний фільм – чуттєва драма “Години” (2002 рік) Стівена Долдрі. Знята за однойменним романом Майкла Канінгема. Фільм має три сюжетні лінії і оповідає, перш за все, історію життя британської письменниці Вірджинії Вулф. Її блискуче зіграла Ніколь Кідман. Дві інші сюжетні лінії теж пов’язані із письменницею, героїня, наприклад, читає роман Вулф “Місіс Деллоуей”.

“Години” – це про творчу і особисту долю жінки, про страждання, про талант і бажання виразити себе у письмі, про невипадкові події у житті, про божевілля і заборони, про переборення себе. І про передсмертну записку: “Завжди роки між нами. Завжди роки. Завжди любов. Завжди години.”

Про митців можна знімати і серіали! У 2009 році Великобританія представила серіал “Відчайдушні романтики”, що оповідає історію художників-прерафаелітів. Про Данте Габріеля Россеті, Уіяльяма Холмана Ханта та Джона Еверетта Мілле зняли 6 серій. На екрані ми бачимо історію багатьох картин художників, історію прекрасної натурниці і музи Елізабет Сіддал, кохання, натхнення, сварки, жагу творчості. Ми маємо змогу поринути в атмосферу Лондона кінця 19 століття, дізнатися, чим жили художники, як творили, кого любили і чого боялися.

 

Серіал може стати одним з ваших улюблених, якщо ви ще його не бачили, то обов’язково перегляньте. А поки можете насолодитися картинами, які зустрінете на екрані.

Кадри з фільму

І ще трохи про художників – фільм “Дівчина з перловою сережкою” (2003 року) режисера Пітера Веббера. Стрічка розповідає про життя нідерландського художника Яна Вермера. І якщо ви ніколи не чули про цього митця, то точно бачили одне з найвідоміших його полотен “Дівчина з перловою сережкою”.

Фільм знятий за мотивами однойменного роману Трейсі Шевальє. Художника зіграв відомий актор Колін Ферт, а не менш відома Скарлетт Йоханссон виконала роль служниці та натурниці Вермера. Це драма про почуття, що не коряться самій долі, про красу майстерні художника, про вигадки та правду, про людей і картини. І хоча насправді невідомо, хто позував для картин нідерландця, авторка роману дозволила собі уявити події, а ми можемо подивитися на результат.

А поки ви ще вагаєтесь, чи шукати цей фільм для вечірнього перегляду, помилуйтеся картина Вермера, що згадуються в стрічці.

Кадри з фільму

Повернемося до письменників. Наступний фільм не біографічний, він про вигадану письменницю Брайоні Талліс, про муки вибору, провину і страждання. Це французько-британський фільм “Спокута” (2007 рік) режисера Джо Райта. Фільм про те, що навіть письменницька уява часто підводить, що кожна дія має наслідки і часто ці наслідки неможливо змінити чи зупинити.

До того ж це екранізація однойменного роману Ієна Мак’юена. Це, безумовно, можна вважати одним з найкращих фільмів про митців: чуттєвий, серйозний, драматичний, красивий візуально, з прекрасними акторами – Кірою Найтлі, Джеймсом Мак-Евоєм, Сіршею Ронан. Такий зірковий склад має вас переконати!

А ще – у фільмі є сцена в Дюнкерку на 5 хвилин 7 секунд, знята без монтажу, ви тільки гляньте – 1300 людей у масовці, воєнна техніка, весь хаос війни передано!

Письменники завжди викликали зацікавлення у публіки, ще один фільм – “Знайти Форрестера” (2000 року) режисера Ґаса Ван Сента оповідає історію знайомства двох різних людей – письменника Вільяма Форрестера (його зіграв Шон Коннері) та перспективного Джамала Волеса (роль виконав Роб Браун). Між героями зав’язується дружба, а кожному з них є чого навчитися один у одного. Фільм про письменницький фах, про творчість і книги, про сутність письменника і як ним стати.
Письменник тут вигаданий, проте кінокритики вважають, що персонаж Коннері частково “списаний” із Селінджера.

Тепер вам є з чим почати цей тиждень або ж відкласти перегляд до вихідних. Дивіться і пізнавайте улюблених митців заново, дізнавайтесь про нових і пам’ятайте про їхні заплутані історії життя. І ще – доповнюйте список улюбленими фільмами про творчих особистостей.

Чекаємо ваших коментарів! Можливо і ви нам щось порекомендуєте до перегляду?

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

3 коментарі

  1. Андрій

    “Знайти Форрестера” – унікальний!
    А “Girl with a Pearl Earring” заінтригував. Взяв на замітку

    Відповісти
  2. Luna

    Є ще серіал Riviera (Рив’єра) про роботу куратора на Лазурному березі Франції

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *