Читати чи не читати творчий щоденник — ось у чому питання. З одного боку, хто краще може описати власні душевні стани, де ще можна знайти замальовки відомих полотен чи плани геніальних творів? З іншого — митець і не підозрював, що через роки хтось побачить його особисті записи.

Проте, проходить час і такі щоденники виявляються опублікованими, і всі можуть дізнатися, про що думають творчі люди перед сном, як проводять свої дні, як ловлять натхнення, сумують і радіють.

Леся Зeліско

автор статті

І ми з вами таки спробуємо заглянути у їхні сокровенні записи, щоб зрозуміти улюблених митців ще краще!

Почнемо із мексиканської художниці Фріди Кало: її стиль став своєрідним брендом, про неї знімають фільми, ставлять вистави, намагаються зрозуміти її полотна.

Художниця вела свій щоденник десять років — з 1944 до 1954 року, до самої смерті. Це унікальне свідчення життя і творчості мисткині, адже на сторінках творчого щоденника Кало можна зустріти як звичайні записи, так і вірші, задуми картин, унікальні акварельні роботи, зарисовки, роздуми про життя, політику та творчість.

Нижче ви можете переглянути творчий щоденник Фріди Кало, деякі його сторінки. Він був опублікований у 2005 році.

А от творчий щоденник Енді Воргола не зовсім схожий на класичний щоденник митця, адже творець поп-арту записував туди буквально все: що їв, де був, хто прийшов на вечірку, скільки він заплатив за телефон.

Парадоксально, але саме такі детальні записи, а Воргол вів їх 11 років з 1976 до 1987 року, дають повну картину життя художника. Після його смерті Пет Хекетт, асистентка та подруга Енді Воргола, щоденник видала. Там 800 сторінок записів, уявляєте?

А ось, що він записав за рік до смерті: “Підійти впритул до смерті – це все одно, що підійти впритул до життя. Тому що життя – це ніщо”.

За посиланням ви можете знайти уривки інтерв’ю Пет Хекетт про видання щоденника.

Звернемось і до щоденників письменників, наприклад, Франца Кафки. Він став однією із найвизначніших постатей літератури всього 20-го століття, символом складної епохи, пошуку себе та страждань.

Кафка почав вести щоденник у 27 років, записуючи свої роздуми та болі. Тут можна прочитати не тільки про внутрішні переживання митця, а й відчути атмосферу його часу, ритм епохи. Творчий щоденник, як і інші твори письменника, по смерті видав найближчий друг Франца, Макс Брод.

Зараз щоденник можна почитати в українському перекладі, і зрозуміти, чи принаймні спробувати зрозуміти, який він, один з найвидатніших німецькомовних письменників.

Також нам видалися цікавими записи художника Пауля Клеє, його щоденники теж видали, їх можна знайти німецькою і в англійському перекладі.

Клеє пише в них не тільки про власні спогади з дитинства, а таких багато, та й про власне розуміння мистецтва, зокрема абстрактного. Читаючи таке, починаєш розуміти внутрішні причини художника, поштовхи до творчості, психологію його полотен, Клеє дуже точно описує свої стани, враження, спостереження. Цікаво, що митець також вів щоденник дорослішання свого сина Фелікса, де записував все, що відбувалося з хлопчиком. 

І наостанок варто згадати про Поля Гогена, що також активно вів так званий таїтянський щоденник. На його основі було створено фільм “Дикун”, про нього ми згадуємо тут. Якщо ще не дивилися, ми дуже рекомендуємо. Творчий Щоденник, звісно, видали. У ньому художник не тільки описує побут Таїті, свої враження та роздуми, а й створює замальовки майбутніх робіт.

До речі, одну зі сторінок щоденника з акварельним зображенням пари леопардів та ескізом одного з полотен митця, продали за 675 тисяч доларів!

Не забувайте про нашу статтю, де зібрані ваші улюблені митці! А вони вели записи, як ви думаєте? Цікаво чи сучасні художники чи письменники теж мають творчий щоденник? Можливо такий маєте ви? Діліться у коментарях!

РЕДАКТОР: МАРТА ТРОЦЮК

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

1 Коментар

  1. Святослав Вірста

    Мої психологічні рефлексії і філософські роздуми склали 24 томи ,,вірстовідовник,,

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *