мистецькі фестивалі
Валерія Мостенець

Валерія Мостенець

авторка статті

У цій статті ми розповідаємо про мистецькі фестивалі України. Деякі з них є локальними та вузькотематичними, інші – всеукраїнські та мультидисциплінарні. 7 важливих артподій, про які не тільки варто знати, які варто відвідати.

Історія мистецьких фестивалів в Україні почалась дещо пізніше ніж у багатьох європейських державах. Та оскільки такі заходи життєдайні для розвитку мистецтва як такого і його взаємодії з широкою аудиторією, українці охоче розвивають тенденцію.

В першу чергу, мистецькі фестивалі – це величезні можливості для самих українських митців. На таких заходах молоді художники можуть реалізовувати перші свої масштабні задуми, почерпнути натхнення та досвід від співпраці з уже знаними колегами,  почати творчу співпрацю, знайти кураторів чи перших шанувальників.

Часто фестиваль об’єднує кілька видів мистецтва, іноді межі між ними можуть розмиватися, перетворюючи мистецькі фестивалі у суцільне інтерактивне дійство

Для глядачів це безцінний досвід і, нерідко, вони самі стають його частиною. Мистецькі фестивалі займають важливе місце в культурному розвитку країни.

мистецькі фестивалі

Гогольфест

Один з найяскравіших фестивалів України. Це мультидисциплінарна подія, яка включає образотворчу, музичну, театральну, літературну та перформативну програми.

Організатори передбачають багато простору для імпровізації учасників, а подекуди і глядачів, що перетворює окремі частини програми на хепенінги. Наприклад, під час стартапу фестивалю в Маріуполі у 2019 році, молоді музиканти влаштували концерт у руїнах Хоральної синагоги, прагнучи привернути увагу до занедбаного стану старовинної пам’ятки.

Того ж року організатори запустили ГогольTrain між містами. Це був розмальований графіті потяг із вагоном-сценою, з якої протягом поїздки лунала жива музика, а виконавці запрошували у подорож бажаючих відвідати події у різних містах.

мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі

Гогольфест у 2007 році започаткував директор і режисер театру «Дах» Владислав Троїцький. Театральна трупа і гурти «ДахаБраха» та «DakhDаughters» незмінно виступають на фестивалях з феєричними постановками. Останньою була тривожна опера «Йов» з вібруючою електронною музикою.

Перші варіанти фесту відбувалися у Мистецькому арсеналі та в Кіноцентрі ім. Довженка у Києві, згодом події поширились і на інші міста: Дніпро, Маріуполь, Вінницю, Херсон, Одесу, Полтаву. 

Концерти, інсталяції, виставки та вистави влаштовують у незвичних місцях, наприклад на недіючих судноремонтному чи ювелірному заводах (Маріуполь і Вінниця). 

мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі

Театральні постановки в таких місцях справляють особливе враження. До українських митців доєднуються й іноземні виконавці з Польщі, Іспанії, Швейцарії, Литви, Німеччини, Румунії, Британії.

Щороку в рамках фестивалю відбуваються значні креативні доповнення і оновлення. Гогольфест розростається й об’єднує українські міста, даючи ковток свіжого повітря і захвату від сучасного мистецтва.

мистецькі фестивалі

Симпозіум сучасного мистецтва Бірючий / Biruchiy contemporary art project

Дана подія відома як в Україні так і за її межами. Вона поєднує у собі художню резиденцію та ленд-арт фестиваль, які доповнюються лекціями,  artist talks та майстер-класами. Фестиваль стартував 2006 року на півострові Бірючий на Азовському морі. Еко-локація та можливість єднання з природою одразу привернули увагу молодих ініціативних митців.

Організатори кожен рік пропонують певну тему і дають термін на виконання роботи безпосередньо у середовищі, де вона має експонуватися. Теми попередніх років мали філософські, етичні та екологічні спрямування: «Ландшафт для героя», «Хіппі Е», «Хто ти є?», «Як варіант», «Нова людина», «Четвертий вимір», «Зона існування».  

мистецькі фестивалі

За 14 років існування проєкту, його відвідали гості з Німеччини, Австрії, Італії, Іспанії, Франції, Чехії, Швейцарії, Польщі, Росії, Нідерландів, Британії та США.

Багато знаних українських художників починали масштабні презентації своїх творів саме з цього фестивалю. Зокрема в ньому брали участь: Назар Білик, Юрій Коваль, Павло Ковач, Олександр Ройтбурдт (про українських митців читайте тут #українськімитці101). 

З кожним роком вдосконалюється та розширюється аудіовізуальний супровід, над яким працює група Biruchiy M Sound Lab та запрошені виконавці. В рамках фестивалю відбуваються своєрідні цикли мистецьких дискусій, які торкаються таких проблем, як можливість сучасного мистецтва визначати вектори цієї самої сучасності

мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі

Kyiv Art Week 

Поєднує у собі  тиждень виставок, лекцій, презентацій, інсталяцій та спецпроектів по всьому місті з особливою ярмаркою Kyiv Art Fair на якій роботи українських та закордонних митців виставляються на продаж.

Головна мета події – розвиток художньої інфраструктури у Східній Європі. Презентації різних галерей, що представляють митців на фестивалі, дуже цікаві та інтерактивні. У фестивалі беруть участь відомі київські галереї, такі як: Voloshyn Gallery, The Naked Room, Nebo Art Gallery, M17, Abramovich Art, Karas Gallery та багато інших.

Сайт події.

мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі

Lviv Art Week

Цьогоріч, в якості супутнього заходу фестивалю Lviv Fashion Week, пройшов мистецький Lviv Art Week. В експозиції прийняли участь відомі львівські галереї Green Sofa Gallery, Dzyga, Gallery101, PM Gallery, Gallery LNAM.

Окрім сучасного живопису вони представили скульптури з кераміки та гутного скла, художні роботи з текстилем. До проекту долучилися як знані так і молоді митці. Виставка органічно доповнила атмосферу місця, де проходив модний показ. 

У попередніх статтях ми вже писали про колаборацію моди та мистецтва.

Gallery 101 на Lviv Art Week.

 

Дні мистецтва Перформанс у Львові

Неординарний фестиваль був започаткований у 2008 році з ініціативи «Інституту актуального мистецтва» та Мистецького об’єднання «Дзиґа». Це єдиний фестиваль арт-перформансу в Україні. У ньому взяли участь митці з: Польщі, Латвії, Туреччини, Таїланду, Індії, Ізраїлю, Британії, Німеччини, Австрії, Чехії, Франції, Норвегії.

Гості наголошують на тому, що їм подобається втілювати проекти цього сучасного жанру у старовинному антуражі Львова, для них це важливе концептуальне поєднання.

мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі

Дійство насичене дискусіями, лекціями, майстер-класами, відео показами. На його базі діє особлива «Школа перформансу», займатись в якій можуть навіть діти. ЇЇ «учні» мають змогу представити свої напрацювання на майданчиках того ж таки фестивалю.

Щороку її «закінчує» близько п’ятдесят учнів. Під час події митці торкаються таких важливих тем, як самоідентифікація, відчуття себе в моменті, реакція на тригери. Все це перетворює Дні Перформансу на незабутній досвід як для митців, так і для глядачів.

Бієнале Тиждень актуального мистецтва

Вона також включає персональні і групові виставки українських та іноземних митців, медіа-проекти, інсталяції, лекційно-освітню програму та обмін досвідом, частиною є і Дні мистецтва перформанс у Львові.

Так, протягом 2014-2017 років теми дотикались до суспільної реакції на гібридну війну в нашій країні. Мистецтво дійсно говорить про актуальне.

мистецькі фестивалі

Міжнародний симпозіум гутного скла

Склярство – один із традиційних художніх промислів Західної України. У Львові він представлений особливо яскраво не лише у Музеї скла, історичних музеях, на кафедрі художнього скла у Львівській Національній Академії Мистецтв та у локальних майстернях авторського скла, а й через Міжнародний симпозіум гутного скла, який відбувається у місті щороку, на базі тої таки академії.

мистецькі фестивалі

Митці з понад 20 країн діляться досвідом у створенні вітражів, робіт із гутного скла, створених методом спікання або холодної обробки. За роботою професіоналів можуть спостерігати усі бажаючі. Академія надає можливість і для проведення майстер-класів.

Гості демонструють прийоми дизайну художнього скла характерні у їхніх країнах, а також створюють колаборації та проекти з українськими склярами. 

мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі

В рамках фестивалю проводиться багато персональних виставок у різних локаціях. Найчастіше – це напрацювання іноземних митців за певний творчий період.

Завершується ж симпозіум масштабною виставкою робіт всіх учасників у Національному Музеї ім. Андрея Шептицького. Там презентують лише роботи створені безпосередньо під час резиденції. Твори виконані у найрізноманітніших, інколи дуже неочікуваних техніках і масштабах. Не завжди віриш, що це лише скло. Таке варто побачити!

мистецькі фестивалі
мистецькі фестивалі

Всі ці мистецькі заходи з часом можуть стати ще масштабнішими, наповненішими та популярнішими.  Український культурний фонд сприяє розширенню, інформативному наповненню подій, залученню інвесторів та іноземних гостей. А мистецька спільнота генерує нові ідеї, потроху запроважує прогресивний досвід Західного Світу.

 

Сподіваємось, що з розвитком і зміцненням мистецького потенціалу України, фестивалів ставатиме більше та більше люднй отримуватиме позитивний, прогресивний культурний досвід.

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *