Баугауз (Bauhaus) – це не тільки музичний гурт. Це один із найбільш визначних феноменів XX століття, який мав на меті змінити не тільки побут людини, а й саму людину.

Марія Подойнікова

автор статті

Цього року Баугауз святкує свою соту річницю. І у цій статті ми розкриємо найцікавіші факти про цей напрям.

10 цікавих фактів про Баугауз:

1. Колись це була звичайна школа.


У 1919 році Вальтер Гропіус став директором нової установи – Staatliches Bauhaus, також просто відомої як Bauhaus, яка об’єднала колишню великокняжу школу мистецтв і ремесел та Веймарську академію образотворчого мистецтва.

Незважаючи на те, що Гропіус був архітектором і термін Баугауз буквально перекладається як “будівельний будинок”, школа дизайну не мала архітектурного відділу до 1927 року.

Вальтер Гроппіус

2. Рівність, братерство, мистецтво?


У памфлеті до виставки в квітні 1919 р. Гропіус заявив, що його метою було “створити нову гільдію майстрів, без класових відмінностей, які створюють зарозумілий бар’єр між майстром і художником”. Поєднуючи впливи модернізму, англійського руху мистецтв і ремесел та конструктивізму, Гропіус пропагував ідею, що дизайн повинен служити громаді.

Студія школи

3. Функціональний ≠ нудний

Одним з основних принципів руху школи Баугауз був “форма слідує за функцією”. Згідно з цією ідеєю, прості, але витончені геометричні фігури були розроблені на основі передбаченої функції або призначення.

Ілюструючи цю концепцію, фігури шахової гри, розроблені Йозефом Хартвігом (1923-24), стилізовані для того, щоб підказати, як рухається кожна з них та її ранг сили.

Набір для гри в шахи Йозефа Хартвінга

4. Баугауз пропагував ідею “тотального витвору мистецтва”.

Міждисциплінарний підхід викладачів та студентів школи означав, що візуальне мистецтво, графічний дизайн, архітектура, а також дизайн виробів та меблів – все вступало в діалог з тим, як люди жили в сучасному світі.

Тим самим вони актуалізували концепцію “Gesamtkunstwerk”, або повного витвору мистецтва.

Інтер’єр Баугауз в Дессау

5. Школа Баугауз об’єднала багато відомих митців того часу.

На фото знизу (1926) зліва направо : Йоозеф Альберс (Josef Albers), Гіннерк Шепер (Hinnerk Scheper), Георг Муше (Georg Muche), Ласло Мохолі-Надь (Laszlo Moholy-Nagy), Герберт Байер (Herbert Bayer), Джоост Шмідт (Joost Schmidt), Вальтер Гропіус (Walter Gropius), Марсель Брейер (Marcel Breuer), Василь Кандинський (Wassily Kandinsky), Пол Клі (Paul Klee), Ліонель Файнінгер (Lyonel Feininger), Гунта Столзл (Gunta Stölzl) та Оскар Шлеммер (Oskar Schlemmer). Ганнес Майер (Hannes Meyer) та Людвіг Міс ван дер Рое (Ludwig Mies van der Rohe) також були директорами школи.

6. Митці Баугауза влаштовували легендарні костюмовані вечірки.

Хоча Баугауз асоціюється з мінімалістичним дизайном, студенти та викладачі вкладали несподівану кількість енергії у створення сюрреалістичних костюмів для вечірок, про що повідомляв Фаркас Молнар у своєму нарисі “Життя в Баугаузі” (1925).

Вечірки почалися як імпровізовані події, але згодом перетворилися на масштабні постановки, такі як “Тріадний балет” Оскара Шлеммера 1922 року (фото).

7. Інституція декілька разів припиняла своє існування.

Після заснування у Веймарі у 1919 році, Баугауз знаходився там до 1925 року. Потім він переїхав до Дессау (фото). Після захоплення міської ради гітлерівцями школа знову була закрита вже у 1932 і наново відкрили її в Берліні. Там Баугауз проіснував недовго. Його закрили назавжди у 1933 році.

Представники школи часто були прибічниками комуністичної ідеології, тому закриття – випереджена реакція на те, що міг зробити нацистський режим проти «виродженого мистецтва».

Баугауз у Веймарі

Баугауз у Дессау

Архів Баугауз у Берліні

8. Баугауз на Близькому Сході?


Незважаючи на те, що школа Баугауз була закрита, різні учасники її колективу продовжували поширювати її ідеалістичні концепції після того, як вони втекли з Німеччини.

Наприклад, багато єврейських архітекторів школи Баугауз зробили свій внесок у Біле місто Тель-Авіва (фото), де 4000 будівель було спроектовано у стилі Баугауз. Зараз це об’єкт Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Біле місто Тель-Авіва

9. Баугауз досі актуальний
.

Хоча сьогодні люди найчастіше асоціюють сучасні, доступні, модульні меблі з Ikea, така концепція не народилася у Швеції, а навпаки, вона натхненна класичними роботами дизайнерів Bauhaus. На фотографії нижче представлені трубчасті меблі, розроблені Марселем Брейером та Людвігом Міс ван дер Рое з 1927 по 1930 рік.

Трубчасті меблі Марселя Брейера та Людвіга Міс ван дер Рое

10. Велике святкування сотої річниці.


Школа Баугауз у 2019 році святкує сотий ювілей . У головній святковій програмі Німеччини беруть участь не лише три музеї, розміщені в колишніх школах у Веймарі, Дессау та Берліні (фото), а й принаймні 10 із 16 федеральних округів країни. До кінця цього року відбудеться кілька виставок, безліч подій та публікацій – і навіть нові музеї.

Нижче 2 відео, одне з яких промо до святкування ювілею.

Тож долучаймося до #CelebratingBauhaus

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *