Леся Зeліско

автор статті

Часом у нашому житті не вистачає магії. Але не засмучуйтеся, а шукайте її самі! В цьому вам допоможе мистецтво, магічний реалізм, адже саме воно може відчинити двері у небачені світи. 

Магічний реалізм — це стиль живопису, що виник у міжвоєнні роки минулого століття — з 1920-х до 1940-х років у Європі та США. Ви могли чути про магічний реалізм у літературі — твори Габріеля Гарсіа Маркеса чи Хуліо Кортасара змальовують одивнений світ із символами та алегоріями. У живописі теж існують такі світи.

Німецький мистецтвознавець Франц Рох вжив термін “магічний реалізм” вперше у 1925 році щодо німецького експресіонізму. У його розумінні магічний реалізм протистоїть футуризму і віднаходить у буденності “магічний зміст”. Іншими словами, художники цього стилю не зображують фантастичні світи чи неймовірних істот, вони знаходять незвичне у повсякденному. Саме магія буденного світу привертає увагу, саме вона кличе за собою.

Цікаво те, що магічні реалісти, наприклад, використовували яєчну темперу для написання своїх полотен — така фарба була популярна ще в ранньому італійському Ренесансі.

Варто пам’ятати, що магічний реалізм це не сюрреалізм, адже художники не досліджували несвідоме, не заглиблювалися у сни чи внутрішні стани. Вони досліджували дивність реальності. 

Крім алегорій та символів, художники використовували дивні протиставлення предметів, спотворений простір, гіперреалізм для підкреслення загадковості світу.

До представників магічного реалізму зараховували і Рене Магрітта, і Фріду Кало. Вважається, що цей напрям не зник, а і досі існують його елементи, митці досі втілюють магію повсякдення у своїх роботах. Про це і не тільки — далі.

Джордж Тукер

Почнемо із американського художника. Його картини пронизані емоційною самотністю, показують відчуженість людей в урбаністичному суспільстві. Художник скрупульозно промальовує деталі, стилістика його робіт подібна до італійських фресок кватроченто — композиція статична, дрібні деталі, моделювання одягу спрощене.

Гляньте на його роботи — тужливі, дивні і сповнені магії між людьми

 

 

Карел Віллінк

Відомий нідерландський художник, представник магічного реалізму. Віллінк зображає звичні предмети — будинки, пейзажі, тварин. Проте освітлення картин надає їм особливого вигляду — нереалістичного, таємничого. Сам художник не любив терміну “магічний реалізм” і означував свій стиль як “уявний реалізм”.  Погляньте на його роботи — деталізовані, захопливі, у них хочеться вдивлятися, розглядати їх, вишукувати все нові деталі.

 

Ендрю Ваєт

Американський художник відомий своїми реалістичними полотнами, що відтворюють побут американців у повоєнному світі. Проте критики визначають його стиль, як магічний реалізмчерез дивні деталі, перспективи, атмосферу картин. Придивіться до його робіт, вони таємничі та неспокійні, приховують щось.

Погляньте на “Світ Крістіни” — атмосфера неспокою, якоїсь загрози, що насувається. З цією картиною пов’язана дуже цікава історія. Крістіна — це сусідка художника, що все життя страждала від таємничої хвороби, діагноз їй так і не поставили.

Але ж мистецтво творить дива, пам’ятаєте? Так от, у 2016 році невролог Марк Патерсон “поставив діагноз” Крістіні, детально вивчивши відоме полотно Ваєта. Про цю неймовірну історію більше читайте у статті.

Паула Рего

Художня мова португальської мисткині  насичена символізмом та метафоричністю. Її стиль також пов’язують з сюрреалізмом та експресіонізмом, проте зв’язки з магічним реалізмом очевидні. Одивнена реальність її картин привертає увагу.

Наприклад, її “Наречена”, яку ще сама художниця називає жінкою-собакою, змальовує дівчину у статичній позі. Художниця вказує на зв’язок між тваринним та людським, бо звір не тільки покірний, а й незалежний. Про весілля та наречених ми писали у статті.

Паула Рего “Наречена”

Карл Хаммер

Магічний реалізм представлений і у фотографії. Сучасний фотограф зазнав впливу “уявного реалізму” Карела Віллінка. Його роботи дивні і притягують погляд, спотворений простір, неспівмірні предмети та незвичні деталі — ось що споріднює стиль Хаммера з магічним реалізмом. На персональному сайті фотографа можна переглянути його роботи.

У кінематографі магічний реалізм теж знайшов своє місце. Вважається, що його елементи є у “Лабіринті фавна” Гільєрмо дель Торо, “Амелі” Жан-П’єра Жене, “Північ у Парижі” Вуді Аллена. Фільми про митців шукайте у нашій статті.

І пам’ятайте, краса та магія є у кожному дні!

 

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *