Леся Зeліско
автор статті
Цією статтею ми розпочинаємо серію про кольори у мистецтві. Першим кольором стане зелений — колір спокою, природи, молодості.
Яким чином і чому митець обирає конкретний колір для свого полотна? Ми дослідили це питання у статті.
ЗЕЛЕНИЙ.
Які асоціації викликає у вас цей колір? Багато дослідників зверталися до питання впливу кольору на людину. Крім настрою чи якогось емоційного стану, колір може впливати і на фізичний стан.
Наприклад, Моріс Деребіре вважав, що блакитний колір є своєрідним антисептиком і добре допомагає при запаленнях, а зелений — знімає біль, може діяти гіпнотично, впливає на нервову систему, полегшує втому, знижує дратівливість, лікує безсоння, знижує кров’яний тиск та піднімає тонус.
Лікуймося разом?:)
Томас Вілмер Девінг “Симфонія зеленого і золотого”
Якщо звернутися до символізму, то кольори у мистецтві мають різні значення, часто вони змінюються відповідно до країни чи території.
Зелений колір символізує розвиток, розум, дорослішання, молодість, це колір весни, природи, надії та нового життя.
Крім цього, може означати і заздрість, хворобливість, слабкість.
А ще пригадайте, якого кольору часто бувають гроші? Так, теж зеленого.
Митці, ми впевнені у цьому, добре розуміються на тому, який колір змусить глядача заворожено розглядати полотно, який може налякати чи викликати радість. Звісно, не все так просто, але мистецтво це завжди трішки магія, правда?
Давайте разом розглянемо деякі роботи і подумаємо, які ж емоції викликає у нас зелений колір?
Почнемо із Вінсента Ван Гога.
У його творчості справді багато зеленого кольору, але ми зупинимось на одній з останніх робіт художника “Рожеві троянди”.
Полотно характерне для пізнього періоду творчості митця, поєднання кольорів тут м’яке, а зеленого можна нарахувати кілька відтінків. Так, зелений колір тут навіює спокій, хочеться споглядати красу, глядач не втомлюється від надто яскравих барв, адже на полотні вони спокійні, пастельні.
А далі — британська художниця та письменниця Лінетта Іядом-Боакі.
На своїх роботах найчастіше зображує темношкірих вигаданих людей або ж незнайомців. Всі полотна вона створює протягом одного дня, адже певна, що до картин не можна повертатися, а потрібно вміти фіксувати момент.
У її роботах багато зеленого. Часто герої картин одягнені у зелене. Але це не той заспокійливий зелений, що у Ван Гога, у художниці він інакший — це колір виклику, може, навіть епатажу. За посиланням ви можете переглянути відео про майстерню художниці, а також ознайомитися з роботами інших темношкірих митців у нашій статті.
Ось чудове полотно американського імпресіоніста Чайлда Хассама під назвою “Квітень (Зелена сукня)”.
Ви ж пригадуєте, що зелений колір символізує весну, пробудження природи. Тут весна алегорично втілена у сумній жінці, що одягнена у зелену сукню. Квіти у вазі та птахи на килимі позаду також вказують на те, що весна настала.
Анрі Матісс і його “Лоретта у зеленому халаті”.
Художник зображував італійську модель Лоретту на своїх роботах біля двадцяти п’яти разів, а ми звернемо увагу на картину “Лоретта у зеленому халаті”. Що ви відчуваєте, коли розглядаєте це полотно? Чи не здається дівчина вам таємничою, навіть містичною? Може, це вплив чорного тла і рожевого крісла? А, можливо, зелений колір є достатньо заворожливим?
“Білий Кінь” Гогена.
“Не давайте себе обманути! І хай мистецтво змусить вас думати” – приблизно так говорив Поль Гоген.
Проте, від його картини “Білий кінь” замовник таки відмовився, адже кінь на полотні зовсім не білий, а зелений. Та хіба це не логічно? Кінь, що стоїть у тіні зелених дерев, оточений зеленою травою, яким іще йому бути?
Більше можна прочитати про зелений колір у мистецтві тут.
Тож, як впливає колір на вас? Чи задумувалися ви над цим і чи заспокоїли вас зелені картини у цій статті?
Будемо вдячні за ваші коментарі.
Пабло Пікассо “Зелений натюрморт”
Пабло Пікассо “Жінка у зеленому капелюсі”
Вінсент Ван Гог “Поле з маками”
Вінсент Ван Гог “Оливкові дерева”
Кете Кольвіц. “Оголена жіноча фігура із зеленою шаллю” (літографія)
Цікаво?
Отримуйте заряд натхнення першими!
Дякую за цікаву публікацію!