Леся Зeліско
автор статті
Перевдягання в охоронців, обхід сигналізації та білі фургони — ні, ми не про шпигунські фільми. Ми про викрадення картин з найвідоміших музеїв світу!
Що керує викрадачами? Просто жага грошей чи ще й захват перед мистецтвом?
МОНА ЛІЗА
Картина Леонардо да Вінчі “Джоконда” або ж “Мона Ліза” — одна з найтаємничіших у всьому світі. Інколи може здатися, що вона за вами стежить, більшість не можуть розгадати її лагідну посмішку і прагнуть зрозуміти, у чому її справжня краса.
У 1911 році з Лувру викрали загадкове полотно да Вінчі. І хто б ви думали це зробив? Працівник музею Вінченцо Перуджіа! Все, як у фільмах: перед викраденням Вінченцо вимкнув сигналізацію, сховався у шафі службового приміщення і дочекався закриття музею. А тоді зняв полотно і залишив Лувр.
Цікаво, що у цій крадіжці підозрювали багатьох людей, навіть Пабло Пікассо та Гійома Аполлінера. Через 6 місяців картину знайшли — Перуджіа насолоджувався нею у своєму домі у Флоренції, розмістивши її у вітальні.
Схоже на сюжет для фільму, правда? І не тільки нам так здається, тут можна почитати про анонс фільму від Джоді Фостер.
КРИК
У 2004 році з музею в Осло викрали “Крик” Едварда Мунка. І знову все, як у кіно: грабіжники увійшли в музей вдень, налякали людей і охоронців, зняли полотно і вийшли. Цікаво, що перехожому вдалося сфотографувати злодіїв у той момент, як вони втікали з витворами мистецтва у напрямку до авто. Незважаючи на це, картину вдалося знайти тільки через 2 роки. Полотно було пошкоджене та після ще двох років реставрації “Крик” повернули на виставку.
Проте, це було не перше викрадення полотна. У 1994 році роботу Мунка теж викрадали, залишивши записку “Дякую за погану охорону”. Після того, як галерея відмовилась платити викуп у 1 млн. USD, норвезька поліція за допомогою британських поліцейських і сприяння Getty Museum провели спецоперацію та повернули картину неушкодженою.
ЖІНКА З БЛАКИТНИМИ ОЧИМА
Цю картину Модільяні не викрали, бо за словами крадія, В’єрана Томича, що пограбував Музей сучасного мистецтва у Парижі, жінка з картини сказала, що він шкодуватиме до смерті, якщо торкнеться полотна.
У 2010 році Томич вкрав картини Пікассо, Модільяні, Матісса, Леже та Брака. Історія цієї крадіжки теж наче повторює сюжет шпигунського фільму, адже чоловік запевняє, що помітивши картину у вікні, просто не міг зупинитися.
Він 6 днів викручував гвинти з вікна, заміняв їх муляжами, а тоді проник у музей. Томич прийшов за однією картиною, але інші так манили його, що він мусив винести і їх. Серед них “Пастораль” Анрі Матісса, “Жінка з віялом” Амадео Модільяні, “Голуб із зеленим горошком” Пабло Пікассо та “Олива поблизу Естака” Жоржа Брака.
Наразі невідомо, де викрадені полодна, можливо нас чекає ще один сюжет кінофільму про викрадення картин?
Амадео Модільяні “Жінка з блакитними очима”
Пабло Пікассо “Голуб із зеленим горошком”
Жорж Брак “Олива поблизу Естака”
Амадео Модільяні “Жінка з віялом”
Анрі Матісс “Пастораль”
ПОРТРЕТ ЖІНКИ
Це буде історія чарівного повернення, а не викрадення. У 1997 році з музею в Італії було викрадено полотно Густава Клімта “Портрет жінки”. І ось, через 23 роки, садівник музею знайшов полотно! Уявляєте? Чоловік очищував стіну будівлі від плюща і виявив заглиблення у стіні за металевими дверцятами, саме там, у сміттєвому пакеті лежало викрадене полотно.
Виявилося, що “Портрет жінки” зовсім не пошкоджений, і експертиза довела, що це оригінал. Чудові новини!
ЖИРАФ У ВОГНI
У жовтні 2019 року з галереї у Сан-Франциско за 32 (!) секунди викрали гравюру Сальвадора Далі “Жираф у вогні”. Картину оцінюють у 20 тисяч доларів. Камери спостереження зафіксували чоловіка у спортивному одязі, що виходив з музею з викраденим твором.
Далі теж викрадали не вперше — кілька днів тому, 30 січня у Стокгольмі вкрали близько 12 скульптур. Сигналізація спрацювала, але зловмисники уже втекли.
Відео з викрадення
Як вам історії? Викрадення картин — це завжди таємниця та добре продуманий план. І хай вони залишаються тільки у шпигунських фільмах! А фільми про митців шукайте тут.
Також, рекомендуємо почитати книгу “Замах на мистецтво: арт-детектив” від українського видавництва Art Huss. В ній дуже цікаво висвітлюється тема викрадення творів мистецтва, політичних інтриг, витівних піар компаній та майстерних підробок.
Цікаво?
Отримуйте заряд натхнення першими!
0 коментарів