Земля потерпає від сміття, вирубування лісів, забруднення води і повітря. Проблеми такі глобальні, що, мабуть, не знайдеться  жодної людини, яка б не знала про них. Та є ті, хто активно діють: говорять про ці зміни, застерігають, пояснюють, показують наслідки та вчать бути обачнішими. Крім активістів та вчених, цим займаються і митці. А їхнім способом розповісти  є “еко-арт“.

Леся Зeліско

автор статті

Давайте поглянемо, про що розкажуть нам їхні твори.
Адже роботи такої тематики – це не поодиноке явище, а справжній напрям мистецтва.

Environmental art – напрям, що виник ще у 60-тих роках минулого століття. Не можна сказати, що існує єдине визначення цього явища, але основними ознаками є:

  • привернення уваги до забруднення навколишнього середовища
  • до надмірного використання природних ресурсів
  • висвітлення найбільших екологічних загроз.

Перш за все, хочеться сказати, що зараз є дуже багато цікавих проектів, які звертають увагу на проблеми споживацького суспільства. Вони акцентують на тому, чим загрожує надмірне захоплення товарами та речима, що згодом стануть просто сміттям.

Наприклад, творча група “QUATRE CAPS”, що складається із чотирьох архітекторів, створила цікавий проект під назвою “Not Longer Life”, зверніть увагу, у назві є гра слів із терміном  “still-life”, що означає “натюрморт”. Так, за концепцією всі фото серії є натюрмортами, і в них ви можете впізнати відомі твори мистецтва доби бароко (наприклад, серед них є алюзії на Караваджо чи Котана), та спосіб їхнього виконання чітко передає еко-тематику.

(Фото взяті з – quatrecaps.com/not-longer-life).

Ще один митець, що нагадує нам про шкоду споживацької культури – Кріс Джордан. Він працює у жанрі фотографії і наочно показує, до чого призводить людська байдужість до природи. Його еко-арт шокує і точно примушує задуматися над тим, що ми мусимо вирішувати проблеми, а не сторонитися їх.

Сам Джордан називає свої роботи “slow-motion apocalypse”, що знову ж таки спонукає до думки про те, як легко зруйнувати навколишнє середовище.

Наступний митець є представником ленд-арту, відгалуження environmental art. Нільс-Удо найчастіше працює у жанрі інсталяції і використовує у своїй роботі природні матеріали, щоб створити новий світ, утопію. Та, разом з тим автор натякає, що цей світ цілком можливо здатен стати реальністю.

А от Марина Дебріс працює у стилі “trashion”, це майже fashion, але зі сміттям. Власне кажучи, вона створює одяг та аксесуари з відходів. Таким чином вона привертає увагу людей до забруднення океанів та пляжів. Мисткиня є соціальною активісткою з чіткою еко-позицією, які і всі вище згадані митці.

І на завершення, хочемо показати вам роботи мисткині Діани Лінн Томпсон, бо вона вірить, що людина мусить берегти природу не тільки тому, що це її дім, а і тому, що людина є частиною природи.

Її роботи причаровують, вони щемливі, прості, але разом з тим наповнені глибоким сенсом. Наприклад, її інсталяції із проекту “Тримати тебе у моїх руках” створені із камінців, що викладені на землі. Зміст проекту такий: деякі камінці справжні, деякі зроблені мисткинею, вона вказує на те, що люди часто позначають камінням пам’ятні для себе місця, а особливо місця поховання. Камінь твердий і стійкий, він дає впевненість і нагадує, звідки ми прийшли.

(Фото взяті з – www.dianathompson.net/main.html)

Сподіваємось, що таке мистецтво розчулило вас, змусило діяти, застерегло чи переконало в тому, що наша планета – це наш дім, а ми його частина, ми не можемо дозволити, щоб вона загинула від наших власних рук.

 

Можливо, ви знаєте, які українські митці працюють у напрямі еко-арт? Коментуйте!

А ось декого з українських художників, що порекомендували наші читачі, ви знайдете у статті “Відомі митці, що надихають”.

Редактор – Марта Троцюк.

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

3 коментарі

  1. Владислав

    Дякую за Вашу зацікавленність у еко-арті та його просуванні. Цей хлопець з України і також робить арт на тему проблем екології: https://www.instagram.com/variendr.ecology.art/ Сподіваюсь, цей коментар хтось прочитає.

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *