Чи часто з вами трапляються прикрі випадки, коли хтось взяв почитати книгу з вашої домашньої бібліотеки, але так і не віддав? Не засмучуйтесь, є шанс цього уникнути! І шанс цей може бути дуже навіть мистецьким! Екслібрис!
Леся Зeліско
автор статті
Бо сьогодні ми поговоримо про екслібрис — книжковий знак, що позначає власника певної книги чи цілої книжкової колекції! Нумо з нами!
Екслібрис вважають доволі старим явищем, навіть єгипетські фараони залишали своє ім’я на рукописах, але найбільшого поширення книжковий знак набув уже у 15 столітті. Першими творцями вважають Альфреда Дюрера, Лукаса Кранаха.
Проте з часом “охоронна” функція цього знаку почала змінюватися, а саме зображення ставало все більш вишуканим та унікальним. Так екслібрис міг містити візуальні метафори, символи, що важливі для власника, деталі, що вказували на його професію чи улюблене заняття.
Він перестав бути просто пересторогою для злодіїв чи недобросовісних читачів, а став жанром книжкової графіки.
Зазвичай екслібрис створюють у техніці офорту, зображення виходить мініатюрне, адже воно має вклеюватися на початку книги і уособлювати власника. Також можна зустріти екслібриси-штампи, що наносяться безпосередньо на сторінку. Напис “Ex Libris” може замінюватися на інші, наприклад “His book” або ж слово, що характеризує книжкову колекцію: шевченкіана, україніка. Часто у зображеннях зашифровуються ініціали власника або ж вказується повне ім’я. Цей книжковий знак може бути виконаний у різноманітних жанрах — від комічного до еротичного чи сюрреалістичного.
Давайте поглянемо на екслібриси відомих людей. А у цій підбірці дивіться ще більше.
Художники можуть похвалитися екслібрисами, які вони створювали для інших. А тут — українські митці, що працювали у цьому жанрі.
Зізнавайтеся, а вам хочеться мати свій екслібрис? Що б ви на ньому зобразили?
Авторські екслібриси Марії Ворончак
Цікаво?
Підпишіться на заряд натхнення!
Дуже корисна інфо, адже я обираю свій еклібріс!