Мистецькі Галереї Львова
ОНОВЛЕННЯ 03/2020:
За час коли я писала цю статтю та провела перший Art Walk, а це було більше 2-х років тому, мистецьке життя Львова дещо змінилося.
Art Walk тепер регулярно проходять у Львові та час від часу у Києві. Ось стаття про цю активність.
Щодо самих галерей:
Павло Гудімов відкрив філіал “Я Галерея” на площі Петрушевича, з’явилася PM Gallery у Палаці Мистецтв, де зазвичай виставляються молоді художники. Також, я не згадувала про арт-салон Veles, невелику галерею поблизу проспекту Шевченка. Sova Space – новий креативний простір наповнений мистецькими подіями, в якому ми організовували виставку “Back to Heaven 101”. І затишний книжковий магазин “Книжковий Лев” зі своїм маленьким арт-простором.
А зараз, запрошую вас прочитати, які мистецькі галереї були у Львові у 2018-му.
****
Нещодавно я зробила оголошення про те, що збираюся дослідити арт-галереї Львова. Компанію мені вирішило скласти ще дев’ятеро допитливих дівчат. Ось такою от групкою ми вирушили у мистецтво-дослідницьку експедицію. Це було заснування ARTWALK!
Насправді це для мене було чимось значно більшим ніж просто естетичне дозвілля, аналіз арт-ринку – ось моя мотивація. Так-так, саме ринку, адже метою діяльності мистецьких галерей є продаж творів мистецтва. Хоч є і винятки, про які я напишу нижче, мені все ж було цікаво зрозуміти як у львівських галереях саме з цим аспектом.
Спершу я провела декілька годин вишукуючи інформацію про існуючі арт-галереї та склала невеличкий список.
Та карту
Галерея №1 – “Арт-галерея Вишинської”
art-vyshynska.com
Цитата з сайту галереї: “Власницею галереї є Вишинська Ірина Павлівна – кандидат економічних наук, доцент кафедри аудиту Львівської Комерційної Академії, особистість з вишуканим смаком і великим захопленням мистецтвом. Чоловік її художник, із серйозним доробком як в царині класичного пейзажу, так і в абстракціях. Їхня донька Наталя малює. Навчається у Львівській Національній Академії Мистецтв і захоплена дизайном.”
Дана галерея знаходиться у дворику на вулиці Фурманській. Два окремі приміщення з кількома залами наповнені роботами декоративного мистецтва. Один зал пані Вишинська виділяє для змінних експозицій. Ця галерея дещо схожа на холодний магазин, а її господиня склала враження людини зацікавленої тільки в продажі а не в самому мистецтві. Мене ще досі цікавить питання, чому галерея названа в честь жінки а не її творчого чоловіка? Напевно, це непогане місце щоб купити картину для оформлення хатнього інтер’єру.
Галерея №2 – “Арт-салон Сливка”
Цитата з опису галереї: “Арт-салон «Сливка» – галерея сучасного мистецтва, яка відкрилась наприкінці 2006 року. В арт-салоні регулярно проводяться виставки живопису відомих львівських художників, реалізуються цікаві тематичні проекти, представлені графіка, скульптура, скло, кераміка, ексклюзивні намиста ручної роботи.
Вам кваліфіковано допоможуть у формуванні колекцій, виборі подарунків, підборі творів мистецтва для дому та офісу.”
Цей крихітний мистецький салон, точніше магазинчик мистецтва з приємною, але не галерейною атмосферою, також займається продажем декоративного мистецтва, але на відміну від попередньої галереї не обмежується картинами. Тут ви зможете придбати і гарний вазон і глиняну фігурку. Обережно, якщо ви прийшли великою компанією, галерея маленька і заставлена крихкими експонатами на продаж, тож зніміть рюкзак, якщо він є, і рухайтеся повільно.
Галерея №3 – “Зелена канапа”
artgreensofa.com
Цитата з сайту галереї: “Уже десятий рік поспіль „Зелена канапа” веде активну виставкову діяльність. Експозиція галереї змінюється що три тижні. Отже, протягом року в галереї відбувається близько 20-ти новостворених персональних та групових, концептуальних виставок та проектів. Серед авторів переважають львів’яни. „Зелена канапа” з успіхом представляє львівське мистецтво на міжнародних фестивалях, та різноманітних виставках у містах України, співпрацює з Львівською Міськрадою в сенсі промоції міста, бере участь у міських фестивалях. Веде просвітницьку роботу щодо сучасного мистецтва серед широкої аудиторії, адже це популярне місце серед містян та гостей Львова, завжди відкрите для людей.”
Я люблю заходити у цю галерею. Перш за все експозиції дійсно змінюються систематично, автори підбираються ретельно, так само як і розміщуються їхні роботи у маленькому просторі однієї кімнати з розкішною зеленою софою посередині. В першому залі/коридорі також є невеличка крамничка декоративного мистецтва (всім потрібно оплачувати оренду).
Напевно, це друга по активності галерея у Львові. І вона також орієнтована на продаж робіт, які у ній експонуються. Та на відміну від перших двох, тут це роблять елегантно.
Галерея №2 – “Арт-Центр Дзиґа”
dzyga.com
Цитата з сайту галереї: Арт-центр Дзиґа – легендарний центр сучасного мистецтва, що 25 років живить культуру справжнього Львова. Це простір свободи, експериментів та креативної комунікації, де народжуються нові ідеї, які згодом стають історією.
«Дзиґа» підтримує, продюсує та сприяє розвитку різножанрового сучасного мистецтва: художнього (інсталяції, перформанси, ленд-арт, живопис, графіка, скульптура, фото), музики (джаз, блюз, етнічна, електронна музика), літератури, театру, кіно.
«Дзиґа» — це креативний простір, де народжуються та реалізуються різноманітні ідеї, проекти та мистецькі акції, що мають резонанс далеко за межами Львова та України.
Основна діяльність «Дзиґи» — це менеджмент галереї сучасного мистецтва, низки постійних фестивалів та мистецьких проектів, концептуальних кав’ярень та ініціатив, що надходять з різних арт-середовищ.
Це найбільш мила моєму серцю арт-галерея Львова. І назва “арт-центр” не є пустою. Це єдина ініціатива у місті, яка дійсно працює з сучасним мистецтвом, організовує комунікацію між глядачем та митцем, організовує арт події та є правдиво різножанровою та найбільш сміливою. Саме вона нагадує мені деякі арт музеї та мистецькі галереї Європи, в яких поєднується експозиційна та освітня діяльність.
Галерея №3 – “Арт Галерея Мадам Пальмгрен”
palmgren-gallery.com
Цитата з сайту галереї: “Наша АртГалерея ознайомить Вас з багатою колекцією живопису, яку ми збирали по крупицях в Криму, центральній Україні, а також у Росії та Європі. У затишній атмосфері лаунж зони ми розповімо Вам про всіх наших художників, допоможемо вибрати картини, які підходять саме Вам.”
Мені імпонує дана галерея своєю відкритістю та клієнтоорієнтованістю. Її власниця пристрасний колекціонер, яка трепетно відноситься до своєї роботи. Вона дуже мило поговорила зі мною, розповіла, що інколи в них відбуваються невеличкі майстер-класи та жіночі мистецькі посиденьки. Приміщення просторе, також є відділ більш сувенірного спрямування, та речі які там продаються ретельно підібрані і дуже якісні.
Галерея №4 – “Музей Ідей”
dem.org.ua
Цитата з сайту галереї: “МУЗЕЙ ІДЕЙ — це Простір де народжуються, визрівають та реалізовуються найрізноманітніші мистецькі ідеї та проекти. За ці роки в Музей Ідей розроблено, створено і реалізовано велику кількість культурно-мистецьких акцій.”
Колись надзвичайно активна ініціатива, яка влаштовувала і Мистецькі резиденції і кінофестивалі, цікаві проекти, зараз трішки збавила оберти, принаймі у межах Львова. Судячи з інформації на сайті, мистецька колаборація відбувається в основному з польськими проектами. Також є анонси на вже минувші Львівські події. Зараз на першому поверсі, як і у всіх попередніх галереях, є невеличка крамниця декоративної творчості, особливо багато виробів зі скла. Поверхом нижче, поруч з виставковими залами, знаходиться ресторан “Трапезна”.
Я періодично заходжу дивитися їхні виставки, бувають надзвичайно цікаві та концептуальні, авторів як з України так і з-за кордону. 2015 року я організовувала там виставку “Я Азія. Незвична тревел фотографія”. Тоді, після сильних дощів, галерея боролася з вологістю і це було не найкращим місцем вивісити свої роботи. Та її перевагою завжди була впізнаваність, адже її знають ще з 1992 року. Я б дуже хотіла доєднатися, та у межах власної компетенції і сил, допомогти відновити активність проекту. Сподіваюся вже на весні ця галерея представить свої нові цікаві ініціативи.
Гортайте зображення нижче.
По заніеченню деякі дівчатка розбіглися, а з тими, що мали трішки часу, ми пішли в кафе на чай і обговорити арт-галереї які щойно відвідали.
Цього разу я відвідала тільки арт-галереї. Дослідження арт-музеїв ще попереду і я обов’язково напишу статтю також про це. А от мій ТОП 5 АРТ-ГАЛЕРЕЙ ТА МУЗЕЇВ вже на блозі!
Деякі галереї на карті вище, або просто не існували, або були закриті на зміну експозиції, як от “Мистецька Галерея Гері Боумена”. Туди я зайду іншим разом.
Мій персональний висновок щодо цього невеликого дослідження:
Мені надзвичайно приємно, що мистецький ринок, мистецька сфера, у Львові таки існує. Але я вважаю, що та кількість якісних галерей, які варті уваги, надзвичайно мала для такого великого культурного осередку як Львів. Туристичні фестивалі не завжди мають в собі мистецьку складову, а заходів сучасного актуального мистецтва, арт колаборацій на міжнародному рівні критично мало. Хотілося б більше днів/тижнів сучасного актуального мистецтва, більше перформенсів та флешмобів, більше мистецьких резиденцій та освітніх заходів.
Арт-галереї не мають своєю основною метою займатися освітньою та мистецькою діяльністю, адже головною їхньою функцією є продаж мистецтва. Та в своєму дослідженні закордонних галерей я зрозуміла, що ці дві ніші можуть прекрасно поєднуватися. Гарним прикладом у Львові є “Арт-центр Дзиґа” та “Музей Ідей”.
Майже всі галереї у Львові крім витворів мистецтва, також продають сувенірний крам. Мені не дивна така статистика, адже галеристика дуже непроста справа, яка в Українських реаліях не приносить надто багато прибутку і її рентабельність зазвичай зовсім невелика. А простому відвідувачу чи туристу набагато легше дозволити собі придбати маленьку скульптурку чи підсвічник, ніж авторський витвір мистецтва.
Зараз я активно працюю над реалізацією свого проекту “Галерея 101”. Метою якого є трішки більше наповнити атмосферу міста мистецтвом, трішки більше звернути увагу на те, що милує око, або заставляє задуматися, відволіктися від буденності, звернути увагу. Я тільки на початку свого шляху, і ще багато знань та практики а також корисних контактів з мистецьким середовищем необхідно.
І якщо у вас будуть цікаві ідеї, рекомендації для мене щодо відвідин галерей, мистецьких колаборацій, поради чи правки, будь ласка, напишіть нижче у коментарях.
Цікаво, пізнавально, грамотно і чесно! Дякую)
Дуже дякуємо за ваш коментар!
Марта! Ти робиш добру справу. Я завжди була в захваті від того, як італійці бережливо, шановливо і з великою гордістю ставляться до своєї культури і мистецтва. Як вони розвивають і бережуть надбане. Нам також є чим пишатися. І дуже важливо зберегти і розвинути нашу культуру, витвори мистецтва. Збагатити новими надбаннями, знаннями і вмінням. Нам талантів не займати ). Тому твій проект грандіозний!
Дякую! Мені дуже приємно читати такі підбадьорливі слова!
Так, українцям є що показати, бо талановитих творчих людей у нас дуже багато!
Працюватиму над відкриттям галереї, щоб більше людей могло бачити та розуміти мистецтво!
Бажаю Вам успіху у цій непростій справі! Все добре тримається на ентузіастах. А Львів дуже вартий цього і є містом не тільки історичним, а також і сучасним! Реалізуйте свої ідеї, і він стане завдяки Вам ще сучасніше!