галерея ЛНАМ

Марта Троцюк

автор статті

Саме за студентами Львівської академії мистецтв особливо уважно слідкують більшість українських галеристів, шукаючи перспективних митців для співпраці. І хоча технічна база закладу повільно оновлюється, в стінах Академії є достатньо ініціативної молоді, завдяки якій була створена Галерея ЛНАМ, що тепер слугує тренувальним майданчиком для студентів.

У цьому подкасті Марта Троцюк поспілкувалася з кураторами галереї – Юрієм Новачинським та Анною Єфімовою.

У подкасті:

  • Історія виникнення галереї
  • Чим галерея при Академії відрізняється від інших видів галерей
  • Звідки фінансується робота мистецького простору
  • Хто може виставлятися у галереї
  • Якщо хтось захоче придбати роботу з виставки чи це можливо
  • Паралельні проекти які організовує команда
  • Труднощі виставкового простору такого формату
  • Курйозні ситуації
  • Плани на майбутнє
  • Поради активним студентам, які також хотіли б відкрити виставковий простір у вузах креативного спрямування
Лінки:
Галерея ЛНАМ знаходиться у Львові за адресою: Кубійовича 35 Б.
Графік роботи: пн-птн з 10:00 до 18:00.

Для зручного прослуховування оберіть одну з платформ

подкаст про мистецтво
подкаст про мистецтво
подкаст про мистецтво
галерея ЛНАМ

Скорочена текстова версія для тих, хто любить читати:

Історія заснування галереї

Юрій: Наш простір був заснований у 2015 році як простір для експериментів молодих митців та їх творчих дебютів. Історія виникнення простору насправді довга. До того часу подвір’я пустувало, було захаращеним, а в цих приміщеннях тимчасово були майстерні кафедри скульптури. Ми нещодавно записали відеоінтерв’ю з ініціатором створення простору попереднім ректором – проф. Андрієм Бокотеєм.
Анна: Спершу в Академії всі досить скептично поставилися до започаткування діяльності галереї. Але коли простір запрацював на повну, зрозуміли, що насправді це велике досягнення для академії мати свою галерею молодого мистецтва, яка працює на промоцію.
 
 

Чим відрізняється галерея ЛНАМ від інших галерей?

Юрій: В першу чергу тим, що ми простір при закладі вищої освіти. Відповідно в Академії постійна висока концентрація креативної молоді, яка не завжди має можливість продемонструвати свою творчість. Ми даємо можливість безкоштовно їм це зробити, а також допомагаємо з інформаційним супроводом тощо.
Анна: Це фактично перший у Львові простір для підтримки та популяризації молодого мистецтва!
 
 

Звідки фінансується робота галереї?

Юрій: Ми, як структурний підрозділ ЛНАМ, на жаль, не маємо окремого фіксованого фінансування. Діяльність простору забезпечується відділом видавництва та інформації, однак щодо витрат на поточний ремонт, розвиток тощо намагаємось шукати підтримки у меценатів. Основу всіх закупівель вдалось здійснити за кошти Академії і тому маємо розуміння наскільки важко це і бережемо все що маємо))))) Цьогоріч нам вдалось залучити фінансування від Українського культурного фонду. Цей проєкт в першу чергу маркетинговий. Він дозволить нам розповісти про нашу діяльність ширшому колу людей і відповідно стати більш помітними у міському середовищі.
 
 

Хто може виставлятись у Вас?

Юрій: Виставки у нас можуть організовувати студенти та випускники останніх 5 років закладів вищої освіти мистецького спрямування. Окрім того можуть бути колективні проєкти, у співпраці з міжнародними інституціями тощо. Навіть якщо наш студент хоче зробити колаборацію з іншим митцем, який не є випускником – це також можливо. Маємо детально прописані правила, які оприлюднили 1 серпня і до кінця жовтня прийматимемо цьогоріч заявки.
 
 

Якщо хтось захоче придбати роботу з виставки, це можливо?

Анна: Ми некомерційний простір і не займаємося продажами робіт. Якщо хтось цікавиться, сконтактовуємо безпосередньо з митцем чи куратором виставки.
Юрій: Однак знаєш питання ціни на творчість молодих митців дуже цікаве. Це часто їх перші продажі і бувають різні курйозні випадки. Деколи митець відмовляється навіть думати над ціною, деколи використовують дивні формули для розрахунку. Це взагалі питання окремої дискусії))
 
 

Розкажіть про паралельні проєкти, які організовуєте.

Юрій:  Двічі ми приймали участь у ЛьвівАртДейс, які відбувались у локаціях Аеропорту та Львіварні. Також у 2019 році мали співпрацю з Львівським тижнем моди та допомагали їм організувати 2 покази в стінах Академії. Також допомагаємо Михайлові Бокотею з організацією Міжнародних симпозіумів гутного скла щотри роки. Ще співпрацюємо з новим простором в палаці мистецтв – PM Gallery.
Анна: На самому початку, у 2015-2017 рр. ми також брали участь у різних міських проетах «Ніч у Львові», в галереї були вечірні концерти, покази фільмів та театральні вистави. Також долучалися до проекту від ЛМР «Дні європейської спадщини», робили екскурсії по академії для львів’ян. Зараз на це трохи немає часу.
Юрій: Цьогоріч звісно проектів набагато менше. От щойно завершився процес створення муралу з Сергієм Радкевичем в подвір’ї нашої галереї та перейшли до облагородження простору навколо галереї. Ми декілька років могли лише мріяти про оновлення нашої території і завдяки підтримці Українського культурного фонду це стало можливим. Паралельно зараз ще працюємо над наповнення наших двох нових каналів комунікації – запустили youtube канал та telegram. Робота кипить незважаючи на карантинні обмеження.
 
 

Які труднощі має виставковий простір такого формату?

Юрій: Найбільша складність це відмовляти. Ми обмежені можливістю реалізації 12-14 проектів протягом року і намагаємось максимально посприяти тим, що не пройшли, доопрацювати їх ідеї, щоб вони відбулися якщо не в стінах нашої галереї, то в інших просторах.
Анна: В структурі академії ми дуже залежні від різних погоджень і бюрократичних моментів. Але ми вже звикли. Також прив’язка до навчального процесу і, наприклад, те, що офіційно ми не працюємо у вихідні. Але коли ми знаємо, що є відвідувачі, то виходимо з власної ініціативи.
Юрій: Але всі труднощі вирішуються. Це ми вже на практиці перевірили. Якщо сильно хотіти, то все можна зреалізувати.
 
 

Які курйозні випадки траплялись за 5 років?

Юрій: Траплялось різне за 5 років. В нас наприклад така система освітлення в галереї, що коли хтось випадково на відкритті вимикає світло – мусимо чекати 5 хвилин, щоб продовжувати. Я це називаю вже нашою традиційною розвагою та жартома назначаємо відповідальну особу за вимикач).
Анна: Бувало також що якісь роботи розбивалися або тріскали самі по собі)) Бувало, що художники або куратори проекту суттєво запізнювалися на відкриття.
 
 

Як не перегоріти організовуючи мистецькі події?

Юрій: Це такий адреналін, що перегоріти важко. Професійна деформація, мабуть є. Помилки в текстах чужих кидаються в очі одразу, а от у своїх їх вкрай важко побачити)) На виставках дивишся не лише на твори, але й на архітектуру виставки, якість текстів і так далі. Радіємо, що у Львові відбувається велика кількість якісних проектів.
Анна: Мотивує також і командна робота, наш колектив і самі молоді художники, з якими доводиться працювати. У більшості випадків це дуже класні і перспективні молоді люди, з якими ми підтримуємо відносини і тішимося за їхні успіхи після виставки у нас в галереї. В нас сформувалося своє таке дружнє мистецьке середовище і це дуже велике досягнення за 5 років.
 
 

Ваші плани на майбутнє?

Юрій:
* Провести конкурс проектів на 2021 рік
* Розповісти про наш простір якомога більшій аудиторії
* Зреалізувати проєкт з УКФ + прозвітувати і далі приступати до чогось нового.
* Паралельно зараз змушені змінювати графік виставок через те, що частина з них були перенесені через карантин.
 
 
 
Порадьте активним студентам, які також хтіли б відкрити виставковий простір у навчальних закладах креативного спрямування.
Юрій: Шукати можливості. Чітко сформувати що і де ви хочете організувати та, вже маючи готовий проєкт, переходити до етапу пошуку коштів. Звісно ж знайти однодумців, тому що сформована команда це половина успіху.
Анна: Визначити відразу концепцію простору і основні принципи його діяльності, яких дотримуватися. І це обов’язково має бути професійний підхід.
 
Матеріал  підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

2 коментарі

  1. Руслана

    Один из самых грандиозных людей своего периода, Архимед, сказал: “Дайте мне точку опоры и я переверну весь мир”. Ваши материалы, на моё мнение, приносят значимость для современных людей нисколько не меньше, чем отмеченный “рычаг” этого грандиозного математика.

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *