Леся Зeліско

автор статті

Любовні листи – це, мабуть, один з найатмосферніших способів висловлювати свої почуття. Романтика ХХI століття трохи інша, зараз рідше зустрінеш людей, що обмінюються конвертами і трепетно чекають відповіді. Але давайте заглянемо у листи кохання, що стали культурною спадщиною, адже писали їх відомі митці!

Вважається, що любовні листи набули поширення вже у ранньому Відродженні, на початку XIV століття. Тоді поширився культ прекрасної дами та її лицаря. Але більш особистими та чуттєвими листи стали вже у XVIII столітті.

Людвіг ван Бетховен

Почнемо із загадкового та величного композитора. У Відні Бетховен знайомиться з аристократкою Джульєттою Гвіччарді, яка підкорює його серце та стає натхненням у творчості. Він давав їй уроки гри на фортепіано та присвятив свій найвідоміший твір — “Місячна соната”.

«Здрастуй! Ледве прокинувся, як думки мої летять до тебе, безсмертна любове моя! Мене охоплюють то радість, то смуток, коли думаю про те, що готує нам доля.

 

Можу жити тільки з тобою, не інакше; я вирішив доти блукати далеко від тебе, поки не буду в змозі прилетіти і кинутися в твої обійми, відчувати тебе цілком своєю і насолоджуватися цим блаженством. На жаль, так потрібно; ти погодишся на це, адже не сумніваєшся в моїй вірності; ніколи інша не заволодіє моїм серцем, ніколи, ніколи. О, Боже, навіщо покидати те, що так любиш!..

 

Люби навіки себе, мене, нас».

Огюст Роден

Відомий французький скульптор теж пережив шалене і трагічне кохання. Об’єктом пристрасті була його учениця — талановита скульпторка Каміла Клодель. Вона зачарувала майстра своєю красою та працелюбністю, надихала його та любила.

«Помилуй, жорстока дівчино, я не можу так більше, не можу провести ще один день, не побачивши тебе. Інакше мене чекає жорстоке безумство. Так, це закінчилося, я більше не працюю, злісна богине, і все ж люблю люто. Моя Каміло, будь певна, що я не відчуваю любові до жодної іншої жінки і що моя душа належить тобі. …

 

Ох! Божественна красо, квітко, що говорить і любить, квітко розумна, моя мила. Дорога моя, я на колінах перед твоїм прекрасним тілом, яке обіймаю».

Остання фраза наче описує одну зі скульптур Родена, правда ж? На сайті музею можна порозглядати його листи та роботи.

Фріда Кало

Продовжимо чуттєвими листами пристрасної художниці. Ми вже писали про автопортрети мисткині у цій статті. Її неймовірна енергія захоплює! Почитайте лист до її чоловіка — художника Дієго Рів’єри.

«Дієго.
Правда в тому, що я не хочу ні говорити, ні спати, ні слухати, ні любити. Відчувати себе в пастці, без страху перед кров’ю, поза часом і магією, всередині твого страху і великої туги і в кожному ударі твого серця.

 

Це все безумство, якби я просила такого у тебе, я знаю, у твоєму мовчанні було б тільки збентеження. Я прошу тебе про жорстокість, які нісенітниці, а ти, ти даруєш мені благодать, своє світло і своє тепло. Мені б хотілося намалювати тебе, але кольорів немає, їх так багато, що серед плутанини є лише відчутна форма моєї великої любові. Ф.»

Більше чуттєвих листів — у статті.

Франц Кафка

Письменник, що зумів виразити у своїх текстах невимовну тугу та безвихідь. Його історії кохання такі ж тягучі та сумні. Ось уривок з листа Кафки до його першого кохання Феліції Бауер.

«Я відповідаю на твій лист, а потім лежу в ліжку, на вигляд спокійний, але моє серце б’ється так, що смикає все тіло, а думати я можу тільки про тебе. Я належу тобі, і не можу знайти способу висловити це».

З Феліцією Кафка листувався чотири роки, освідчувався їй, але так і не одружився. Про щоденник Кафки — тут.

Василь Симоненко

Не можна не згадати чуттєві листи українського поета до своєї майбутньої дружини Люсі. Після опублікування листів, вони стали справжнім відкриттям — ніжні, романтичні та зворушливі.

«Моя маленька дівчинко!
Якби ти знала, як я чекав від тебе хоч якої-небудь вісточки. Чесне слово, ходив як помішаний.

 

Було обідно і боляче, що ти відносишся до всього з таким олімпійським спокоєм. Мовчиш, мов води в рот набрала. Через тебе ледве не завалив екзаменів. Вірю і знаю, що все це не випадково і не тимчасово. Бо такі дівчата, як ти, вдруге не зустрічаються. Аби тільки ти була розумною і не викидала ніяких коників — буде в нас все дуже гарно. Бо я люблю тебе.

 

Може, тобі обридло це слухати, але це правда. Те, що Сашко пише тобі листи, то його справа. Хай собі пише на здоров’я. На те його й грамоті вчили.

 

До побачення.
Підожди. Цілую ще раз (тільки один раз). Не гнівайся і жди.
Твій Васька».

Надихайтеся словами любові, може і вам захочеться написати справжнього листа і надіслати своїм коханим!

Продовжуємо романтичну тему і нагадуємо про нашу статтю про поцілунки у мистецтві.

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

1 Коментар

  1. Олексій

    Доброго дня, дуже сподобалась ваша стаття , дуже красномовні і красиві любовні листи . Особливо сподобався лист Симоненка , обожнюю його творчість . Дякую вам Леся за хорошу статтю !
    Ви доречі дуже приваблива і я хотів би написати і вам лист !

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *