Леся Зeліско
автор статті
Таємнича, містична та повна любові: ніч на полотнах художників.
Темрява часто вабить творчих людей. Уночі все здається інакшим — дерева вищають, будинки стають химернішими, а розмови відвертішими. Літня ніч приносить таку бажану насолоду, а зимові ночі — довгі й безпросвітні.
Для художників це не просто таємниця, а й цікавий матеріал для творчості — як передати кольори у темряві, як підкреслити настрій тих, хто переживає цю ніч. Пропонуємо вам підбірку дуже різних картин, де зображений темний час доби, а ви переймайте настрій і діліться своїми відчуттями.
Вінсент Ван Гог
Почнемо із відомої картини Вінсента Ван Гога, ми впевнені, що про неї знають усі. Ми уже писали про “Зоряну ніч” — пригадати чи дізнатися, які таємниці приховує полотно можна тут.
Ван Гог — унікальний художник, його роботи дуже настроєві, його техніка заворожує — здається, що кожна деталь картини рухається. Це ми рухаємо її своєю уявою! Ніч митця не можна назвати традиційною, вона жива і динамічна.
Художник має у доробку кілька робіт, що зображують ніч. Наприклад, осяйна “Зоряна ніч над Реною” чи “Нічна тераса кафе”. Про останню він писав братові Тео: “Ніч набагато жвавіша і багатша фарбами, ніж день”. А ще цікавіше те, що під час роботи над нею Ван Гог зовсім не використовував чорний колір. Так, ніч можна писати інакше!
Іван Айвазовський
Відомий український мариніст мав особливу любов до моря. Він виріс біля нього, ним надихався, а у дитинстві навіть не вірив, що бувають такі місця у світі, де моря нема. Йому належать такі поетичні слова: “Рухи живих стихій — невловні для пензля: писати блискавку, порив вітру, сплеск хвилі — немислимо з натури. Сюжет картини складається в мене в пам’яті, як сюжет вірша у поета…”. Саме так, усі його неперевершені полотна створені з пам’яті.
Море вабило художника у різних проявах — спокійне, бурхливе, самотнє і повне кораблів, на світанку і вночі. Нічні морські пейзажі Айвазовського вражають — вони точні художньо і динамічні настроєво. Тільки погляньте на “Чорне море вночі” або ж “Буря на морі вночі”. Полотна випромінюють величезну силу стихії, таємничість, страх і невтолиме людське бажання спостерігати за морем.
Вільям Орпен
Продовжимо меланхолійно-романтичною картиною ірландського живописця Вільяма Орпена, вона має назву “Ніч (no. 2)”. На ній художник зобразив свою дружину та себе — їхній поцілунок при нічному вікні такий романтичний та ніжний. Але насправді, його можна вважати прощальним, адже Грейс та Вільям розлучилися того ж року, коли була написана картина.
Нічне небо тут не тривожне і не таємниче, воно тільки підсилює інтимність моменту у кімнаті, воно єдиний мовчазний свідок цього поцілунку.
Вільям Голман Хант
Художник-прерафаеліт, для якого було дуже важливо вивчати простір і деталі, аби створити полотно якнайкраще. Про цю його картину — “Світло світу” ми писали у статті про братство прерафаелітів.
На ній зображений Христос із ліхтарем у руці, що прийшов до будинку уночі. Хант скрупульозно вивчав ночі — особливо місячні, щоб точно зобразити світло на картині. Нерідко ходив із ліхтарем і жив біля хатинки на фермі під навісом. Така його жага до правдивого відтворення ночі дала свої плоди — “Світло світу” вважається його основним шедевром.
Едвард Гоппер
Відомий американський художник, зумів надати ночі самотності, безжальності та безвиході. Герої його полотен часто самітники, вони застигли у власній печалі, розчаровані, ізольовані та спустошені люди. Картина “Опівнічники” саме про таких персонажів. З кафе, здається, немає виходу. Кожен герой відсторонений і задуманий. А місто — нічне місто — таке важке, велике та байдуже.
“Опівнічники” отримали багато алюзій в американській масовій культурі, у книжках, фільмах та піснях можна зустріти згадку про полотно.
Анрі Руссо
Французький живописець — загадковий та містичний, його картини буквально заворожують, глядачі вишукують дивні деталі, аби розгадати таємницю полотен. Пошукаємо і ми? Картина “Спляча циганка” саме така — на ній зображена жінка, що спить та лев, що стереже її сон. Що станеться далі? Фігури застигли під магнетичним місячним сяйвом і ми не знаємо, чому.
Про ніч на полотнах можна почитати у статті. А якою ви бачите ніч? Вона страшна, спокійна, відверта чи самотня? Діліться своїми думками та творами мистецтва.
Цікаво?
Отримуйте заряд натхнення першими!
0 коментарів