Мурал-арт в Україні
Валерія Мостенець

Валерія Мостенець

авторка статті

Українські художники, чия творчість зацікавила іноземні інституції та колекціонерів з-за кордону, вийшли на міжнародну артсцену завдяки яскраво вираженому пошуку стильових рішень, і відповідей на важливі питання у своїх творах. Теми з якими вони працюють: світовідчуття, спілкування з природою, джерела енергії, вічні життєві питання, страхи та способи медитативного релаксу. Все це українські художники подають у різних формах: духовних, дотепних, ліричних, грандіозних, складних чи мінімалістичних. У будь-якому разі таких, що змушують погляд затриматись на творах, а розум – попрацювати.

У цій статті ми познайомимо вас з українськими митцями, чиє мистецтво цінується не тільки в Україні, але й за кордоном.

українські художники Криволап

Анатолій Криволап
anatolykryvolap.com

Художник фокусується на медитативному спогляданні природи. Використовує насичені кольори, якими заповнює великі площини полотен. Митець стверджує, що чисто абстрактний живопис змушує замислитись, але хоч один впізнаваний серед кольорових пластів елемент дозволяє «увійти в полотно», відчути емоції, закладені в нього.

Криволап вважає поєднання чистих кольорів основою українського живописного коду. Цю ідею він втілив у розписах церкви Покрови Пресвятої Богородиці в с. Липівка Київської області. Канонічні для православної церкви стримані та узагальнені зображення святих митець подає у майже флуорисцентних тонах.

Вперше творчість Криволапа у 1978 помітив, оцінив та почав популяризувати польський колекціонер Ришард Врублевський. Він не лише купував картини живописця, а й видав каталог його робіт у Польщі.

У жовтні 2011 року робота Криволапа «Кінь. Ніч» була продана за $124343 на аукціоні Phillips de Pury & Co в Лондоні, а у червні 2013 за картину «Кінь. Вечір» на торгах Contemporary Art Day Phillips заплатили $186200.

У 2012 році Анатолій Криволап став лауреатом Шевченківської премії за цикл з 50 абстрактних пейзажів «Український мотив».

українські художники Криволап
українські художники Криволап
українські художники Криволап
українські художники Мась

Оксана Мась
www.facebook.com/oksana.mas

Одеська художниця за допомогою творчості намагається віднайти український культурний код аби визначити, що саме може дати світові українське концептуальне мистецтво. За словами мисткині неможливо говорити зі світом, не пропонуючи йому нову деталь для мозаїки світобудови, але для цього треба чітко визначити своє місце. Це художниця і намагається зробити через абстрактні полотна та мультиматеріальні інсталяції. Найбільш відомі її проекти – багатометрові панно, створені із розписаних вручну яєць. ЇЇ «Погляд у вічність» – мозаїка Оранти із писанок – експонувався у Софії Київській у 2010 році. Нині триває проект зі відтворення Гентського вівтаря із розписаних авторськими малюнками дерев’яних яєць, який охопив 60 країн. 

Так Оксана обґрунтовує припущення про те, що окрім національних кодів існує загальнолюдський, початковий, який об’єднує нас усіх. Його також необхідно знайти та відчути для повної самоідентифікації і в межах свого народу, і в межах світу.

Єдність в окремості – провідна тема творчості Оксани Мась. Вона підкреслює це в проекті Spiritual Cities, де створює візерунки із малюнків планів храмів всіх світових релігій, і у серії Mandala Dance, в яких поєднано стікери й мандали, створені на основі писанок.

Міланський Museo Arta Gallarate експонував роботи Оксани Мась у трьох виставкових просторах. Персональні виставки, організовані Sotheby’s принесли їй світове визнання.

українські художники Мась
українські художники Мась
українські художники Мась
українські художники Сільваші

Тіберій Сільваші
https://www.facebook.com/tiberiy.szilvashi

Певний час художник належав до мистецького андерграунду України. Але його полотна, часто монохромні, випромінюють спокій і вмиротворення. Творчий процес та його результат митець називає «сповільненням часу». Він стверджує, що не «пише», а «нарощує» свій живопис. Об’ємні шари фарби створюють відчуття тактильності. Живописець намагається взаємодіяти із глядачем через масштаби, вивчає реакцію на кольори різної складності й теплоти. Він – теоретик та філософ колористики.

Також митець займається інсталяціями, частинами яких часто і стають його полотна. Він розробляє концепцію єдності твору, простору та глядача.

Сільваші був одним із перших українських митців, які отримали європейську художню стипендію (від Муніципалітету Мюнхена в 1995р) Мав близько 40 персональних експозицій в Україні та за кордоном. На міжнародному артфестивалі в Києві 1996 і 1998 років став куратором проектів «Ненаративність» та «Бієнале нефігуративного живопису». 

українські художники Сільваші
українські художники Сільваші
українські художники Сільваші
українські художники Сидоренко

Віктор Сидоренко
www.facebook.com/sydorenko.victor

Художник «говорить» про такі проблеми як самоідентифікація в соціумі, особиста і колективна пам’ять, досвіди, рефлексії, «ДНК пострадянської людини» – теми, що турбують українців і у великій мірі характеризують їхню творчість. Прагнучи розібратись у принципах художньої інтерпретації реальності Сидоренко став одним із засновників Інституту Проблем Сучасного Мистецтва (2001 р). Він переконаний, що митці мають висловлювати складні ідеї, але варто маніфестувати їх протягом певного часу, висвітлювати через роботу з кураторами, показувати на виставках, аби публіка довірилась митцю з його баченням.

У своїй фігуративній абстракції митець поєднує реалізм з експериментами з великими кольоровими плямами. Також працює зі скульптурою, фотографією, інсталяцією. Його роботи побудовані на сучасному символізмі. Найбільш впізнаваним образом є людина у білих підштанниках, на прикладі якої демонструється перетворення соціальної одиниці на особистість.

Роботи Віктора Сидоренка були представлені й успішно продавалися на торгах Phillips de Puri (2009 р) та Sothby’s Contemporary East, виставлялись у Парижі, Ліллі, паралельній програмі Art Bazel – Scope Art Show, їх придбали для Музею сучасного мистецтва KIASMA в Гельсінкі та Black Square Gallery в Маямі.

українські художники Сидоренко
українські художники Сидоренко
українські художники Сидоренко
українські художники Савченко

Сергій Савченко
savchenko.gallery

Художник працює та експериментує у багатьох художніх техніках: живописі, графіці, малій пластиці, медіа, фотографії. Його живописний стиль варіюється від легких, димчастих силуетів, до пластів насиченого кольору та густого ліплення форм. У своїй творчості митець ставить оригінальні запитання. Наприклад у новій серії робіт «Масло і вода. Трансгресія матеріалу» він розкриває тему руху матерії поза межами її власних кордонів.

У Гданську Сергій створив галерею Savchenko Gallery, у якій виставляє не лише власні картини, а й роботи художників, чий погляд на світ йому близький. Картини його українських колег часто опиняються в оточені сучасного живопису з Польщі. Німеччини, Франції. Такі проекти виводять українське мистецтво на новий рівень.

українські художники Савченко
українські художники Савченко
українські художники Савченко
українські художники Савченко
українські художники Ройтбурд

Олександр Ройтбурд
facebook.com/oleksandrroytburd

Один з найбільш провокативних художників сучасного українського мистецтва. Та його фантасмагоричні образи побудовані на глибокому знанні й “прочитанні” класичного живопису.

Останнім часом митець переосмислює сенс не лише призначення живопису, а й реакції на нього глядачів. Найяскравіше ця ідея проявилась у виставці «підробок» відомих класичних полотен з Одеського музею, які художник «перемалював» у спрощеному геометричному стилі, що нагадує кубізм.

Картини Ройтбурда виставляли понад 40 аукціонів серед яких Phillips de Puri та Sothby’s Contemporary East, а також українські аукціонні будинки, такі як «Дукат».

З 2017 року є директором Одеського Художнього Музею.

українські художники Ройтбурд
українські художники Ройтбурд
українські художники Ройтбурд
українські художники Мамсіков

Максим Мамсіков
uk.wikipedia.org/wiki/

Роботи Максма Мамсікова нагадують прості дотепні історії розказані вам друзями. Митець зображає побутові сценки сучасності, часом на зовсім невеликому форматі, з використанням світлих, насичених кольорів. У нього є свої «кольорові періоди», найвідоміші з яких «зелений» і «синій». В останньому багато картин відпочинку на морі, де кольори передають атмосферу літніх днів. Вони стали своєрідною візитівкою митця, з його меседжем «життя у простоті». Саме вони були виставлені на Sotheby’sу 2009 році.

Цікава серія розмитих портерів, в якому сутність також передається через колір, а нечіткі обриси натякають: яким би простим не здавався мотив, ми все одно ніколи не побачимо повної й чіткої картини, бо завжди є щось приховане і недомовлене.

Завдяки своєрідному стилю Мамсіков став одним із найбільш впізнаваних живописців із першої хвилі митців незалежної України. Він брав учать у понад 30 проектах в Україні, Росії, Греції, Німеччині, Норвегії, Франції, Великобританії та США.

 

українські художники Мамсіков
українські художники Мамсіков
українські художники Мамсіков
українські художники Марчук

Іван Марчук
facebook.com/IvanMarcukIvanMarchukUkrainianPainter/

«Картини – це голос моєї душі» – говорить митець про свої роботи. Він починав із пейзажів, що зворушували його уяву тонкістю ліній, закладених в природі. Поступово перепробував усі жанри. За підрахунками митця, він створив понад 4500 робіт. Марчук ділить їх на 13 циклів і вважає, що кожен з них – нова віха його життя, і ніби написаний іншою рукою. Хоча більшість із них об’єднують дві особливості: безліч вдало переплетених деталей, які виражають лаконічну ідею, та своєрідний стиль.

Складається враження, що художник пише нитками, які накладаючись утворюють переходи кольорів. Свій стиль він називає «плентанізм», і з появою цього слова пов’язана жартівлива родинна історія. Ця техніка занесена в енциклопедії з образотворчого мистецтва.

Сам Марчук є членом Римської академії сучасного мистецтва. У 2007 році британське видання Daily Telegraph включило митця до рейтингу «100 геніїв сучасності». Марчук же ставиться до цього статусу дуже спокійно. Він наполягає, що справа живописця – створювати картини, а для цього самовдосконалюватись і занурюватись у власні відчуття.

українські художники Марчук
українські художники Марчук
українські художники Марчук
українські художники Марчук

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

2 коментарі

  1. Славко

    Все це у багатолітньому власному соку вариться, на жаль…

    Відповісти
  2. Славко

    В Парижі художник має щорічно показувати нові ідеї, а не десятиліттями))

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *