Крім естетичної функції, мистецтво виконує ще багато інших, і сьогодні ми поговоримо про його здатність рятувати життя. Так, буквально рятувати! Адже навіть, якщо ваш побут і звичний плин справ ніяк не пов’язаний з чимось творчим, то з мистецтвом ви стикаєтесь практично щодня: інтернет, телебачення, реклама на вулиці, розмови в черзі, книги у пасажирів метро.

Леся Зeліско

автор статті

Від цього не сховатися, але вам і не треба, адже запам’ятайте — мистецтво рятує життя!

Думаю, у кожного були моменти в житті, коли гарна музика чи спокійне споглядання картин допомагали справитися зі стресом чи змінити власний настрій з пригніченого на прекрасний. Про це і не тільки наші наступні історії.

Література часом буває дуже небезпечною. Наприклад, “Страждання юного Вертера” Гете, зробили автора відомим, але і принесли цілу епідемію самогубств! Молоді люди впізнавали себе, їм були близькі думки головного героя і вони закінчували життя, як і він. Проте Вільям Теккерей зумів зупинити епідемію суїцидів і написав пародійний вірш про те, як Шарлотта нарізає бутерброд. Сила мистецтва і гумору спрацювала — кількість самогубств зменшилась.

Музика може примножувати жагу до життя. Так сталося із Паулем Вітгенштейном, молодим музикантом, що напередодні Першої світової війни дебютував у Відні. Проте на фронті молодий чоловік втратив праву руку — для нього це стало величезною трагедією. Адже мистецтво він творив своїми руками! Нерідко, Пауль впадав у депресивні стани і не вірив, що зможе займатися улюбленою справою. Так, у ті часи існувала практика написання музичних фрагментів для виконання однією рукою, проте це були просто вправи на майстерність і аж ніяк не повноцінні твори. Це ще більше пригнічувало Вітгенштейна, а близьким він часто зізнавався, що перебуває на межі самогубства.
Моріс Равель — французький композитор — пообіцяв піаністу відвернути його від суїцидальних думок і створити для нього твір, що не тільки дасть змогу грати, а й зробить його відомим. І він стримав слово. У 1930 році Равель створює “Концерт для лівої руки”, що справді приніс славу, як піаністу, так і композитору. Проте не тільки славу, а й жагу до життя. Так, музика врятувала його і повернула радість існування.

Схожа історія сталася із американським актором Біллом Мюрреєм. Ще на початку своє кар’єри, після невдалого виступу на сцені, актор був у пригніченому настрої, він думав навіть про самогубство, але доля привела його в Інститут мистецтва. Там молодий чоловік побачив картину, що змінила його життя. Це було полотно французького реаліста Жуля Бретона під назвою “Пісня жайворонка”. Пізніше Мюррей згадував, що дівчина зображена на картині змусила його повірити, що сонце сходить кожного дня і дарує нові можливості. Більше про цю історію можете прочитати у статті тут.

Але мистецтво може рятувати і більше життів! Впливати одразу на багатьох людей, як сталося в історії ілюстратора Леслі Люме. Кілька років тому у Ліберії спалахнула епідемія небезпечного вірусу Еболи і митці вирішили вплинути на це. Серед них був і Люме, він почав створювати плакати, що попереджували та інформували людей про хворобу. Ілюстратор багато говорив про наслідки та причини вірусу через малюнки і це справді допомогло знизити рівень захворюваності. Ця історія ще раз доводить, що мистецтво — це потужний комунікаційний інструмент, що може змінювати і рятувати життя. Відео з ілюстратором можна переглянути тут. Ось стаття про соціальні теми у мистецтві.

І наостанок — історія з гумором. Жителька Канади Ді Галлант теж відчула на собі вплив мистецтва, що рятує життя. На одній з прогулянок вона зустріла пуму, що готова була накинутися на дівчину, проте вона не розгубилася і увімкнула на своєму телефоні пісню групи Metallica “Don’t Tread On Me”. Почувши перші ноти, пума злякалася і втекла. Ось так рок рятує життя!

Тепер ви ще раз переконалися, що мистецтво рятує життя! А ще воно рятує нашу планету. Як? Про це читайте тут. Діліться в коментарях, чи ставалося таке з вами або ж ви знаєте схожі випадки.

Редактор: Марта Троцюк

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *