Леся Зeліско
автор статті
ЧОРНИЙ
У багатьох культурах чорний символізує траур та темні сили, його пов’язують з магією та потойбіччям. А на Сході вважається символом добра, чистоти і досконалості.
Чорний поглинає усі кольори, він — протилежність білому.
Ця барва може набувати і позитивного значення. Наприклад, у посушливих районах Африки чорні хмари приносять дощ, а значить родючість і достаток. Духам, що посилають дощ, приносять в жертву чорних биків або птахів, а жерці при цьому теж одягаються в чорне.
Кольори у мистецтві мають найрізноманітніші значення. Давайте розглянемо кілька художників та полотен, у яких чорний є домінуючим.
Казимир Малевич “Чорний хрест”
Акселі Ґаллен-Каллела
Почнемо із фінського художника-символіста, що прославився ілюстраціями національного епосу “Калевала”. Одна з таких ілюстрацій — сьогодні у центрі нашої уваги. Вона заворожує і притягує погляд. “Мати Леммінкяйнена” — викликає емоції не тому, що це ілюстрація епосу. Зовсім не обов’язково знати і розуміти сюжет, щоб оцінити таємничість та похмурість картини. Тільки гляньте, як чорнота поглинає і заспокоює, як відбирає і дає надію.
Сюжет картини зображає мертвого Леммінкяйнена та його маму, що зшиває тіло сина і чекає бджолу, щоб оживити героя медом, принесеним від богів.
Еґон Шіле
Чорний, як колір трауру, добре втілює австрійський художник Еґон Шіле на картині “Жінка у траурі”. Вологі очі жінки, її чорна накидка, журливий погляд — все підкреслює момент трауру. А обличчя чоловіка позаду наче показує нерозривний зв’язок з жінкою, бо він заполонив всі її думки. Вважається, що на картині зображена натурниця та муза художника Валлі Нойціль, що часто з’являється на полотнах Шіле.
Едвард Мунк
Продовжуємо досліджувати кольори у мистецтві та містичну тематику — Едвард Мунк, норвезький художник, створює “Автопортрет у пеклі”. Полотно написано у складний час для Мунка, коли його становище дійсно можна було охарактеризувати, як особисте пекло. Мунк не беззахисний, він володар цього світу, за його містичною постаттю зображена чорна пляма — тінь або ж величезне крило художника. Фігура його впевнена і сильна, митець не піддається стражданням, а підноситься над ними.
Пригадуєте ще один містичний автопортрет Едварда Мунка?
Казимир Малевич
Обов’язкого варто згадати “Чорний квадрат”. Існує кілька його варіантів, картина скандальна не через свою форму чи колір, а через те, що на виставці супрематистів була розміщена у куті, де зазвичай ставлять ікони.
Перший “Чорний квадрат” Малевич створив під дією осяяння, швидко. Він знайшов свою точку опори та формулу ідеального мистецтва, що звелась у чорному квадраті.
У одному з листів художник пише: “Ця робота матиме величезне значення для історії мистецтва. Те, що було зроблено інтуїтивно, приносить дивовижні плоди“.
Фріда Кало
На полотні “Автопортрет з терновим намистом та колібрі” художниці переважає чорний колір. Чорна пташка висить на шиї, як кулон. У мексиканській культурі — це символ удачі для закоханих. Чорна мавпа символізує зло, а чорна кішка — смерть і невдачу.
Картина створена після розриву з Дієго, коханим художниці. Тому чорні барви символізують втрату, розлуку та біль.
Ви пригадуєте наш статтю про щоденники митців? Там є і про щоденник Фріди, що став справжнім витвором мистецтва.
Щоб більше прочитати про значення чорного кольору натисніть сюди.
Також пропонуємо переглянути ще кілька полотен, які гарно висвітлюють тему. Будемо раді вашим коментарям.
Френсіс Каделл “Портрет жінки у чорному”
Адріан Пайпер “Everything”
Виставка супрематистів і Чорний квадрат
Вінсент ван Гог “Арлезіанка” копія
Джеймс Вістлер “Ноктюрн в чорному і золотому — падаюча ракета”
Казуо Ширага
Цікаво?
Отримуйте заряд натхнення першими!
0 коментарів