Леся Зeліско

автор статті

Що ви відчуваєте, коли дивитесь на ту чи іншу картину? Страх, радість, сум? Формуванню відчуттів значною мірою сприяють кольори у мистецтві!

ЧЕРВОНИЙ.

Ми з вами уже визначили те, що кольори займають неабияке місце у розумінні мистецтва і його впливі на свідомість та підсвідомість глядача.
Пригадуємо, що попередні дві статті були про блакитний та зелений колір. А сьогодні представляємо вашій увазі колір пристрасті, життя, активності та динамічності — червоний!

Вважається, що він з’являється у людей одним з найперших — після чорного та білого. Це колір Вогню, жерців та богів. Також червоний — це колір сонця, тепла та життя.

Цей колір має в собі настільки різні значення, що часом і не зрозуміло, що ж він означає у конкретному випадку? Адже, крім позитивних конотацій, червоний це також колір крові, войовничості та руйнування. Основне — це, звісно, рух.

Тому рухаємося до художників, що зображали на своїх полотнах червоний колір!

Ріппі Ронаї Джозеф “Мій батько і дядько з червоним вином”

Почнемо із прерафаелітів та їхнього представника Данте Габріеля Росетті. Художник створив полотно під назвою “Чаша любові”, на якому зображена прекрасна дівчина у червоній сукні.

За середньовічною англійською традицією чаша любові вручалася за виграш у придворних змаганнях, жінки могли отримати її, як нагороду за титул “королеви краси і любові”. Є інша версія — чаша любові це келих, з якого закохані, близькі люди чи друзі за традицією пили по черзі.

Як бачимо, чаша на картині має кришку, а це може бути відсилкою до ще одного звичаю, що символізував довіру та примирення, адже, коли хтось пив з такої чаші, то однією рукою мусив тримати кришку, а значить не міг взяти до рук зброю.

Також на рамі є напис французькою мовою, перекласти його можна так: “Солодка ніч і радісний день/лицар прекрасного кохання”. Тому є підстави вважати, що дівчина на полотні піднімає тост за свого коханого, що йде на битву. Червоний колір тут є кольором кохання, пристрасті, святкування життя.

Про ще одну картину Росетті ми згадуємо тут.

Далі — дві картини Анрі Матісса, французького художника. Вони пов’язані, а як же інакше, адже це “Танець” та “Музика”! Проте не тільки це їх пов’язує, полотна створено на замовлення.

“Танець” — втілення самої ідеї, архетипу цього дійства. Гляньте, люди утворюють своїми тілами, зімкнутими руками коло. Картина сповнена динамізму, рвучкості, руху, а червоний колір це тільки підкреслює.

“Музика”, хоч створена з допомогою тих самих кольорів — червоного, зеленого та синього, більш спокійна, хоча і напружена. Постаті музикантів випромінюють шалену енергію та зосередженість, вони магнетичні та яскраві. 

Не забуваймо і про українських митців. Наприклад, про Олександра Мурашка, що створив полотно “Дівчина у червоному капелюсі”. Гляньте на неї, вона спокійна, але яскравий капелюшок одразу виділяє її, робить видимою. Думаємо, тут червоний колір символізує красу, молодість та упевненість. Такому аксесуару позаздрили б найсміливіші модниці, чи не так?

Вам неодмінно також буде цікавою стаття про українських імпресіоністів.

Цікаву конотацію червоному кольору дає Луїза Буржуа, американська художниця та скульпторка. Мисткиня одного разу сказала: “Колір сильніший за мову. Це підсвідома комунікація”. Тому вона досліджувала у своїй творчості силу кольору і, зокрема, особливу комунікативну силу червоного кольору.

Свій складний досвід спілкування з батьками вона переосмислює у власній творчості. Її серія інсталяцій під назвою “Червоні кімнати” підкреслює ці думки, адже червоний колір тут покликаний викликати сильну емоцію у глядача.

На Artsy ви можете почитати про історію червоного кольору і його відтінків.

Розгляньмо ще кілька полотен!

Антонелло де Саліба “Чоловік у червоному береті з книгою”

Фелікс Валлотон “Румунська жінка у червоній сукні”

Фріда Кало “Квітка життя”

Шандор Бортник “Червоний двигун”

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *