Мурал-арт в Україні
Валерія Мостенець

Валерія Мостенець

авторка статті

  Мурал-арт швидкими темпами набрав популярності в світі, тепер цю тенденцію перейняла і Україна. Раніше у нас, як і в інших країнах, соціальний, політичний і екологічний посил несли графіті. Проте довгий час графіті не сприймали, як мистецтво, нанесення його на стіни вважали вандалізмом, а виконавців, відповідно, притягали до відповідальності.

Нині мурали можна назвати загальноприйнятою альтернативою неоднозначному графіті, адже зображення великі, розміщені в публічних просторах, тож і теми обираються такі, що несуть важливий меседж. Зазвичай це ті самі екологічні питання, полікультурність, заклик до вшанування національної пам’яті, творчі «відгуки» на події в країні та світі, життєві питання зрозумілі кожному. 

мурал-арт
мурал-арт

Міська влада активно співпрацює з муралістами, замовляючи їм розписи, створюючи гранти, проводячи спеціальні акції, такі як Dynamic Urban Culture Kyiv. Час від часу організовуються міжнародні проекти з мурал-арту, наприклад Art United Us, після яких іноземні митці залишають свої картини на стінах наших міст, і надають таку ж можливість українським художникам.

Цікаво, що 2012 року представники французького стріт-арту сумісно з  Canal+ зняли документальний фільм про роботу українських муралістів Володимира Манжоса (Waone), Олексія Кануннікова (Kislow) та Сергія Радчинського (Teck), після чого запросили колег на фестивалі у Флері-лез-Обре і Нанті й самі відвідали  Gogolfest 2013, де також створили «інтернаціональну» композицію. 

У Києві, Львові, Харкові, Одесі, Дніпрі, Івано-Франківську, Вінниці, Чернівцях мурал-арт став візитною карткою. Деякі митці цього жанру також займаються станковим живописом, на основі якого створюють більш масштабні настінні твори. Таким чином з’явилися мурали Олександра Бритцева «Вісник життя» та Анастасії Білоус «Дівчина з лататтям» у Києві. Дмитро Фатум же використовує оригінальний підхід, що полягає в побудові концепції зображення на основі історичного, філософського чи соціального контексту місця.

дійові особи куратор
дійові особи куратор

Львівське об’єднання художників – муралістів «Фарбований лис», засноване Тарасом Довгалюком у 2015р, частіше звертається до соціальних питань, а їхні роботи ніби змушують архітектуру до діалогу з жителями міста. Часто про львівські мурали кажуть, що вони сповнені символізму. Одним із найперших і найбільш відповідних цьому жанру вважають «Спектр» авторства Андрія Савчишина (Stone) на вул. Чорноморська 1.

дійові особи куратор

Живописній творчості на стінах присвячений фестиваль Алярм, завдяки якому нині місто прикрашають близько 54 стінописів. Цілий район Підзамче, який вирішили оживити за допомогою муралів, перетворився на своєрідну галерею під відкритим небом.

Організація «Фарбований лис» в рамках фестивалю Wallking  навіть створила особливий путівник вуличного мистецтва Львова, до якого входить більшість муралів та цікаві зразки графіті. Популярним об’єктом є і вулична галерея Львова на вул. Замарстинівській 29: нудну сіру стіну довгої прибудови уздовж тротуару перетворили на своєрідне «полотно». Це непоганий майданчик для старту молодих сучасних монументалістів, а також вдалий спосіб запропонувати новий, серйозніший погляд на мурал-арт.

мурали
дійові особи куратор

Одеса не відстає від Львова і Києва в активності розповсюдження стріт-арту. Місцевими художниками був розроблений проект Odessarium, який мав на меті надати яскравості вулицям колоритного міста. До нього знову ж таки залучили іноземних колег – митців з Італії, Німеччини, США, Британії.

Куратором проекту став відомий київський художник Гео Лерос. Мурали в основному були присвячені екології та нетривіальним філософським мотивам. З останніх цікаві «Політ» італійського художника Krasner, «Минуле і майбутнє» британця  Wasp Elder, “Unisurter” або «Міжрасовий портрет» – заклик до миру та єдності людей на Землі» француза Wanjah, «В її голові» – хемінгвеєвські мотиви російського художника QBic, «Шлях додому» Олександра Писарчука та Дмитра Вовка.

Паралельно одесити створили серію барвистих графіті з тваринами на «найбільш облуплених» стінах Молдаванки, аби підкреслити недбалість ставлення до екологічної проблеми, а заразом привернути увагу до занедбаних пам’яток.

Ще однією візиткою Одеси є мурал “Дім Куні” відомої художниці Маріко Гельман.

дійові особи куратор
дійові особи куратор
дійові особи куратор
дійові особи куратор
дійові особи куратор
дійові особи куратор
дійові особи куратор

Оскільки усі перераховані великі фестивалі відбулись 2015 (тоді ж був заснований «Фарбований лис»), можна стверджувати, що цей рік став першим бумом мурал арту в Україні.

З того ж часу настінними розписами почало збагачуватись ще одне дружнє до стріт-арту місто – Вінниця. Місцеве врядування та митці ініціювали резиденцію “Vin-Art-City”, в якій брали участь і закордонні гості. Наприклад, подвійний мурал «Дитячі мрії» («Замріяний хлопчик» і «Замріяна дівчинка») були своєрідним дарунком до Дня Міста від чеських художників Іво Наврата та Збінека Лінгарта. 

дійові особи директор

Одним з найелегантніших стіннописів вважають «Око» луцького митця Артура Столярчука на вул. Оводова 65. Воно демонструє не лише символіку Всевидячого Ока із еко-тематикою, а й поєднання мурал-арт та графіті. На тій же вулиці розміщена ще одна багатогранна та стильова  робота, вже харківських художниць Марії Бобирєвої та Олександри Мельник, «Сни, в яких хочеться жити».

дійові особи команда

Є у Вінниці і мурал від львівського митця Тараса Довгалюка – «Добробут» з традиційним українським символом.

дійові особи команда

 У Чернівцях мурал-арт представляє молодий, але вже досить відомий художник Сергій Лисюк, який використовує соціальну тематику та образи з масмедіа для висвітлення актуальних питань української молоді. Одна з найвідоміших його робіт «Гарантоване працевлаштування після вишу». Поєднанням муралу і графіті можна вважати його лаконічний  мурал, присвячений трагедії 11 вересня в США. 

дійові особи преса
дійові особи преса

Мистецькі критики, та й самі митці уже формулюють загальномистецькі якості, покликані поставити стрітарт на рівень традиційних жанрів. Отже, якісний мурал – це професійно виконаний, завжди актуальний мистецький твір, що несе певний посил, а головне, виконаний у виразному стилі і з душею. Така робота працює з глядачем – спонукає його до роздумів і емоційного досвіду. За створення стріт-арту беруться не лише спеціалізовані організації, а й професійні куратори. Вони вважають що мистецький підхід до розвитку муралів формує позитивний імідж України в контексті світової артсфери. 

Мурали – актуальна сфера сучасного мистецтва. Вони грають важливу соціологічну роль не лише прикрашаючи житлові та адміністративні будівлі, а й несучи певний меседж містянам. Творчість художників-муралістів набирає обертів і цінності в Україні. А факт міжнародної популярності стріт-арту, який є основою міжнародних фестивалів та культурного обміну, ще раз нагадують про те, що в наш час мистецтво – один із найвпливовіших варіантів дипломатії.

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

6 коментарів

  1. Надія Мирошникова

    Мені СПОДОБАЛОСЬ.Дуже ЦІКАВО.А головне КРАСИВО

    Відповісти
  2. Анонім

    Дивно читати про мурали в Чернівцях чи Дніпрі, і жодного слова не побачити про 50 муралів намальованих в Камянці-Подільському ще в 2011-2013 роках, єдине місто і єдиний український проєкт який потрапив в Google Art Project

    Відповісти
  3. Сергій

    Хотів подати мурал на Громадський проєкт у Бродах, але не знав, де знайти художника-авангардиста. Цікаво, чи хтось би зголосився приїхати в провінційне містечко, і скільки б запросив за роботу?

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *