Леся Зeліско

автор статті

Є різні визначення поняття наївне мистецтво, загалом, так називають напрям примітивізму, який характеризується тим, що картини створюють митці без спеціальної освіти. Якщо говорити про особливості техніки — то це яскраві кольори, часто відсутність лінійної перспективи, узагальненість форм, контури на предметах. Картинам притаманна певна “дитячість”, щирість, проте, не рідко і символізм.

Вважається, що напрям виник ще у 19 столітті, але не одразу наївне мистецтво почали сприймати серйозно. Зараз даний мистецький феномен досліджують та створюють окремі виставки, музеї. У цій статті пропонуємо познайомитися з кількома митцями, двоє з них, представляють наївне мистецтво України.

 

АНРІ РУССО

Почнемо з фанцузького живописця, що створював загадкові та дивні полотна, абсолютно непритаманні його часу. Дехто ним захоплювався, більшість не сприймали його роботи, як мистецькі твори. Проте вони не могли залишити байдужими нікого. Серед художників, що підтримували митця були Поль Гоген та Пабло Пікассо.

На фото картина “Заклинателька змій” — насичені кольори, тривожні джунглі, майже біблійні мотиви. Погодьтеся, фігура жінки, її сяючі очі заклинають не тільки змій, а й глядачів.

 

СЕРАФИНА ЛУЇ

Французька художниця вразила світ своїми яскравими квітами. Жінка працювала економкою вдень, а вночі писала картини. Її талант помітив колекціонер Вільгельм Уде і став підтримувати художницю. Відомо, що Серафина сама робила фарби для полотен і тримала ці рецепти у секреті. З часом кольори не зблідли! Художниця накладала фарби кількома шарами, тому її роботи такі об’ємні.

Ось цей чудовий букет заворожує! Картина не має назви, але вдивіться у ці чарівні квіти! Про художницю створили фільм — “Серафина” (2008), тут можна переглянути трейлер.

Більше фільмів про мистецтво тут.

 

КАТЕРИНА БІЛОКУР 

Українська художниця теж малювала квіти дивовижної краси. Жінка творила з самого дитинства, але батьки не схвалювали цього. Вона так і не отримала освіти, але бажання малювати перемогло все. Техніка художниці цікава та схожа до вишивки. Білокур спочатку малювала фарбами власного приготування, а тоді перейшла на олійні. Пабло Пікассо свого часу був вражений картинами Катерини Білокур.

Зверніть увагу на полотна знизу — яка розкіш кольорів!

 

МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО

Ще одна українська художниця, яка прославилася своїми фантастичними звірами та рослинами. У юності Примаченко розмалювала свою хату неймовірними квітами, це сподобалося односельчанам і вони теж захотіли, щоб їхні хати прикрасили. Сама художниця казала, що могла побачити сюжети своїх картин будь-де, навіть на підлозі.

Тут більше про наївне мистецтво. А за цим посилання можна переглянути відео дискусіі у Мистецькому арсеналі “Чи наївне “наївне” мистецтво?”.

Цікаво?

Отримуйте заряд натхнення першими!

2 коментарі

  1. Анонім

    Чудовий матеріал! Виникло бажання детальніше розглянути цей такий неоднозначний мистецький напрям.

    Відповісти
  2. Галина

    Скільки люду-стільки й чуду.Не кожен може сприймати те,що не
    є природним,але це ще більше заворожує

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *